Zalecenia EFSA: rezygnacja z uwięzi i co najmniej 9 m2 na krowę

23.05.2023 -

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) należy unikać utrzymywania bydła mlecznego na uwięzi oraz zapewnić każdej krowie co najmniej 9 m2 powierzchni w oborze.

Przegląd unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował zalecenia dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich, w tym krów mlecznych. W ocenie EFSA krowy mleczne potrzebują więcej przestrzeni i lepszych pomieszczeń.

Opinie EFSA ws. dobrostanu zwierząt gospodarskich są częścią trwającego właśnie przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt.

Dobrostan krów mlecznych w ocenie EFSA

W ocenie EFSA w dobrostanie krów mlecznych kluczowe znaczenie ma wystarczająca przestrzeń do poruszania się i odpoczynku. Urząd stwierdził, że istnieją dowody naukowe wskazujące, że „krowy na stałe uwiązane w oborach mają obniżony dobrostan”, w związku z czym EFSA zaleca unikanie tej praktyki.

Zgodnie z zaleceniami EFSA każda krowa powinna mieć dostęp do całkowitej przestrzeni wewnątrz budynku - w tym miejsca do leżenia - o powierzchni co najmniej 9 m2.

Inne zalecenia obejmują:

  • zapewnienie krowom mlecznym dostępu do pastwisk z osuszonymi i zacienionymi obszarami,
  • zapewnienie krowom dostępu do szczotek i czochradeł, które umożliwią im naturalne zachowania, jakimi są pielęgnacja sierści oraz drapanie,
  • zapewnienie krowom indywidualnej przestrzeni do odpoczynku (co najmniej jedno legowisko na krowę),
  • zapewnienie krowom wystarczająco grubej warstwy materiału ściołowego, która umożliwi komfortowy wypoczynek,
  • regularne monitorowanie stada pod kątem kulawizn, mastitis i zaburzeń metabolicznych.

Opinia naukowa w sprawie krów mlecznych zawiera porady wspierające podejmowanie decyzji przez prawodawców w ramach trwającego przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt. Wniosek ustawodawczy Komisji Europejskiej powinien ukazać się w drugiej połowie 2023 roku.

Dobrostan zwierząt, ale i dobrostan producentów oraz konsumentów

Kwestia trwającego właśnie przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt była jednym z tematów omawianych na kwietniowym posiedzeniu grupy roboczej „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt” Copa-Cogeca.

Zwrócono wówczas uwagę, że należy dołożyć starań, aby zakres przepisów weryfikowanych przez EFSA nie dotyczył tylko aspektów dobrostanu zwierząt, ale i dobrostanu producentów i konsumentów, gdyż większość proponowanych zmian przepisów ma wpływ również na ich sytuację socjo-ekonomiczną. Podkreślono także, że proponowane rozwiązania mogą się wzajemnie wykluczać i negatywnie wpływać na bioróżnorodność i środowisko naturalne.

„Podstawowym tego przykładem jest inicjatywa zakazu chowu klatkowego, inicjatywa zakazu transportu żywych zwierząt oraz inicjatywa likwidacji możliwości utrzymywania bydła w systemie uwięziowym. Ich przyjęcie, spowoduje, że produkcja w Unii Europejskiej będzie nieopłacalna i zastąpi ją żywność z krajów trzecich, w których nie obowiązują tak wyśrubowane przepisy dobrostanowe, a konsumenci zostaną pozbawieni prawa wyboru” – wskazywała FBZPR, relacjonująca spotkanie.

(23.05.2023 za farmer.pl)


Współpraca