Zmiana stawki VAT to ogromne obciążenie dla sklepów

28.01.2022 -

Zmiana stawki VAT od 1 lutego to wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe dla sklepów.

Od 1 lutego zerowa stawka VAT na wybraną żywność

Tymaczasowa zerowa stawka VAT na wybraną żywność zacznie obowiązywać od 1 lutego 2022 roku. Obniżka dotyczy produktów spożywczych, które mają 5-proc. stawkę VAT, takich jak m.in. owoce, warzywa, mięso i nabiał.

Według szacunków Banku Pekao, 2/3 produktów żywnościowych objętych jest obecnie 5-proc. stawką VAT, co stanowi ok. 20% całego koszyka inflacyjnego. - Gdyby obniżenie stawki VAT do zera na produkty żywnościowe obowiązywało do końca 2022 r. to efektem będzie obniżenie cen w inflacyjnej kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" o 3,5% Przełoży się na spadek średniorocznej inflacji o 1 pkt% - napisali w raporcie ekonomiści Banku Pekao.

Ministerstwo Finansów: zmiany w kasach rejestrujących

- Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0 wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach - informuje Ministerstwo Finansów.

- Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj. mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne) - dodaje.

MF: Wiążące informacje stawkowe (WIS)

- Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT. Zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) – ta nie ulega zmianie - podaje Ministerstwo Finansów.

- Klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 lutego 2022 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią. Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu - zaznaczono w komunikacie MF.

Zmiana stawki VAT to ogromne wyzwanie dla sklepów

Zmiana stawki VAT od 1 lutego to wielkie wyzwanie organizacyjne i finansowe dla sklepów, które będą musiały nie tylko przeprogramować swoje kasy fiskalne i dostosować je do nowych zasad, ale także m.in. wydrukować nowe etykiety i nakleić je na produkty.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan zapowiada, że uwzględni obniżkę VAT w cenie wybranych produktów stosownie do redukcji wysokości podatku VAT. - Zmiany będą jednak dość złożonym i skomplikowanym procesem, ponieważ dotkną bardzo dużego procentu asortymentu sklepów sieci - informuje.

- To już drugi, po wdrożeniu Polskiego Ładu akt prawny, w którym przedsiębiorcy zostali postawieni przed nagłym wprowadzeniem przepisów, ze zbyt krótkim vacatio legis. Tego typu zmiana jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, wymagającym ponadto modyfikacji w systemach księgowych, czy sprzedażowych. To kolejna niekorzystna sytuacja, skutkująca niepewnością i pogorszeniem i tak już negatywnych nastrojów przedsiębiorców, co z kolei przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ich skłonności do inwestycji i otwierania kolejnych placówek handlowych - informuje sieć.

- Sklepy mają zaledwie kilka dni od uchwalenia ostatecznego kształtu przepisów na dostosowanie systemów sprzedażowych do zmieniającej się rzeczywistości legislacyjnej. Odpowiednie oznaczenie kilku tysięcy pozycji w systemach sprzedażowych czy też wydruk etykiet cenowych i ich zmiana na sklepowych półkach to ogromne wyzwanie organizacyjne, zwłaszcza dla małych sklepów - zauważa PSH Lewiatan.

(28.01.2022 za portalspozywczy.pl)


Współpraca