ZPPM: Potrzebna jest polityka bezpieczeństwa żywnościowego
26.08.2022 -
Do sygnalizowanych przez Związek Polskich Przetwórców Mleka i całą branżę od kilku miesięcy zagrożeń wynikających z potencjalnych ograniczeń dostaw gazu i energii do zakładów mleczarskich, doszły teraz nowe problemy związane z dostawami ciekłego CO2 oraz suchego lodu. Dlatego postulujemy, aby opracować i wdrożyć w naszym kraju politykę bezpieczeństwa żywnościowego - mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.
Potrzeba gwarancji ochrony wrażliwych branż
Chcemy, aby rząd zagwarantował w niej ochronę takich wrażliwych branż jak branża mleczarska, przed zagrożeniami mogącymi wpływać na ciągłość produkcji. Mleko jest dojone w gospodarstwach i przetwarzane w naszych zakładach codziennie i tego procesu nie można przerwać nawet na kilka dni, bo nie tylko oznacza to wielomilionowe straty we wszystkich ogniwach łańcucha dostaw, ale również zagraża ciągłości dostaw na rynek produktów - mówi Marcin Hydzik
Co z rolnikami?
Prezes ZPPM przypomina również, że problemy w naszych zakładach przetwórczych odbiją się bezpośrednio na rzeszy ponad 100 tys. gospodarstw produkujących mleko.
Liczymy zatem na konstruktywną rozmowę z rządem, gdyż kryzysy nas dotykające występują coraz częściej i się nawarstwiają, a kompleksowego rozwiązania wciąż nie ma - zwraca uwagę Marcin Hydzik.
Problemy z nawozami, suchym lodem i dwutlenkiem węgla
Przypomnijmy, zarówno ANWIL S.A., jak i Grupa Azoty S.A. wstrzymały produkcję nawozów azotowych, przy czym w obu przypadkach jako powód decyzji podano nagły i bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego. Decyzja ta może skutkować wstrzymaniem pracy całej branży mleczarskiej, a tym samym pozbawić rolników zbytu mleka, a Polaków dostępu do artykułów mleczarskich.
Bez ciekłego CO2 i suchego lodu niemożliwe będzie paczkowanie produktów w kontrolowanej atmosferze, w tym wielu produktów mleczarskich. Z kolei bez dostaw kwasu azotowego niemożliwe stanie się zachowania higieny linii produkcyjnych, a tym samym utrzymanie ciągłości produkcji.
(26.08.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)