Zrównoważone Rozwiązania w Obliczu Aktualnych Wyzwań Branży Mleczarskiej

Wzrosty cen energii i surowców, unijne przepisy dotyczące ekologii i zrównoważonego rozwoju, a także oczekiwania konsumentów mają kluczowe znaczenie dla przyszłości sektora mleczarskiego. Polska zajmuje trzecie miejsce w produkcji mleka w Europie[1], dostarczając 10% jego całkowitej produkcji Unii Europejskiej. Wewnętrzny rynek absorbuje 66% sprzedaży produktów mleczarskich, przy czym eksport z Polski stanowi 34%[2].

Firmy mleczarskie koncentrują się na optymalizacji procesów, rozwijaniu eksportu oraz utrzymaniu wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa. Jednak równie ważnym celem jest dążenie do oszczędności i troska o środowisko.

W kontekście tych wyzwań ekonomicznych, CHEP – pionier poolingu paletowego i lider tego rozwiązania na polskim rynku – wspiera klientów sektora mleczarskiego w obszarze łańcucha dostaw i logistyki. Wybierając wynajem nośników zamiast ich posiadania na własność, firmy nie tylko unikają kosztów zakupu, magazynowania i konserwacji, ale także korzystają z transparentnego modelu CHEP bez ukrytych opłat. To przekłada się na redukcję nakładów kapitałowych (CAPEX) i usprawnienie przepływu gotówki dla przedsiębiorstw.

Patrząc na to szeroko, wybór tego rozwiązania – to nie tylko optymalizacje kosztowe, ale również większa pewność stabilności dostaw oraz lepsze dostosowanie do skali i potrzeb biznesowych producentów sektora mleczarskiego. CHEP dysponuje imponującą liczbą – 360 milionami nośników do dyspozycji swoich klientów w skali globalnej – co wspiera dostarczenie odpowiedniej ilości palet nawet w okresach wzmożonego popytu. Należy podkreślić, że palety CHEP są akceptowane przez wszystkie największe sieci handlowe na rynku krajowym i europejskim, co nie tylko wpływa pozytywnie na stabilność dostaw, ale również wspiera rozwój eksportu dla producentów sektora mleczarskiego.

Producenci sektora mleczarskiego dobrze wiedzą, że odpowiednio rozbudowane zaplecze operacyjne jest niezbędnym elementem zapewnienia wydajnego łańcucha dostaw. Dzięki obecności 8 centrów serwisowych CHEP w Polsce i rozległej sieci 300 w całej Europie, procesy zwrotów i napraw nośników są sprawnie obsługiwane, co dodatkowo zwiększa efektywność operacyjną.

Nie bez powodu coraz więcej osób korzysta z modelu współdzielenia i ponownego wykorzystywania. To widać chociażby po popularności współdzielenia samochodów, rowerów czy hulajnóg. U nas także zauważamy, że co roku coraz więcej producentów z sektora FMCG, w tym firm mleczarskich, wybiera rozwiązania CHEP. Wiele biznesów przekonuje się do korzyści płynących z tego podejścia. Możemy zapewnić naszym partnerom stałe dostawy nośników i być gotowi na nagłe wzrosty zapotrzebowania dzięki naszej skali działania w Polsce i Europie.podkreśla Marek Kołodziejczyk, Szef Działu Obsługi Klienta, CHEP Polska i kraje bałtyckie.

Sektor mleczarski odpowiada za około 3% światowej emisji CO2[3], a w skali europejskiej transport dodaje do tego kolejne 25%[4]. Te dane są istotne, zwłaszcza dla wizerunku branży mleczarskiej, gdyż oczekiwania rynku, inwestorów i klientów końcowych coraz bardziej skupiają się na towarach wyprodukowanych w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.

W świetle obecnych dyskusji w ramach unijnych postanowień dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zrównoważonego rozwoju, nie tylko producenci, ale również sieci handlowe muszą szukać sposobów na redukcję śladu węglowego oraz ilości odpadów. To z kolei oznacza, że sieci oczekują, iż ich dostawcy zaproponują proekologiczne rozwiązania.

Pooling to przykład zrównoważonego podejścia, które zmniejsza zużycie surowców, ogranicza emisję CO2 i ilość odpadów. Jest to efektywne kosztowo i operacyjnie rozwiązanie, jednocześnie wspierające zrównoważony rozwój, z poszanowaniem ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

[1] Dane Eurostat

[2] Dane Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

[3] Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych

[4] European Environment Agency, EEA


Współpraca