Zwalczanie oszustw VAT w e-commerce. Nowe przepisy od 2024 r.

11.05.2023 -

Senat poparł w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która ma na celu lepsze wykrywanie i zwalczanie oszustw VAT w międzynarodowym handlu elektronicznym. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została uchwalona przez Sejm na posiedzeniu 14 kwietnia. Zakłada, że dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności transgranicznych i odbiorców płatności. Obowiązek będzie dotyczył m.in. krajowych banków, oddziałów banków zagranicznych, instytucji kredytowych, instytucji płatniczych i SKOK-ów.

Za przyjęciem uchwały głosowało 95 senatorów, nikt nie głosował za ani nie wstrzymał się od głosu.

VAT w e-commerce

Nowym obowiązkiem mają być objęte tylko płatności transgraniczne. Ewidencja będzie prowadzona, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy.

Dane będą udostępniane drogą elektroniczną szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, a następnie do unijnego systemu informatycznym CESOP.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że wgląd i możliwość korzystania przez administracje skarbowe państw UE z danych o płatnościach przyczyni się do uszczelnienia poboru VAT i poprawy sytuacji uczciwych podatników, co powinno mieć wpływ na wspólny rynek. "Centralny elektroniczny system informacji o płatnościach (CESOP), do którego państwa członkowskie będą przekazywać dane na temat odbiorców płatności i transakcji płatniczych, zapewni administracji podatkowej państw członkowskich dodatkowe narzędzie do skuteczniejszego zwalczania oszustw związanych z VAT w transgranicznym handlu elektronicznym" - podano.

Przepisy zostaną teraz skierowane do podpisu prezydenta.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

(11.05.2023 za portalspozywczy.pl/PAP)


Współpraca