Żywność w Polsce zdrożała najbardziej w całej Unii Europejskiej
03.03.2020 -
– Według danych Eurostatu, w styczniu 2020 r. ceny detaliczne żywności w UE-27 (bez Wielkiej Brytanii) były o 2,8% wyższe niż rok wcześniej. W Polsce wzrost wyniósł 8,1% w relacji rocznej i był najsilniejszy w całej Unii – informuje Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego w BNP Paribas.
Skrzypczyk zauważa, że podobne tempo drożenia żywności odnotowano jedynie w Bułgarii (+8% r/r) oraz na Węgrzech (+7,9% r/r).
– W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5%, zaś w Irlandii nastąpił spadek cen o 1,0% wobec stycznia 2019 r. Największy wpływ na zaistniałe zmiany miały wysokie (czasami rekordowo) ceny owoców – w przypadku Polski były one o 16,8% wyższe niż rok wcześniej, zaś średnio w Unii o 6%. Drugą kategorią żywnościową było mięso, które w ciągu roku w polskich sklepach podrożało aż o 14,3%, natomiast przeciętnie w UE o 5,6% – mówi.
W ocenie analityczki w tym kontekście wzrost cen pieczywa i wyrobów zbożowych można uznać za umiarkowany.
– W Polsce, w styczniu br. produkty te były o 5,5% droższe wobec stycznia 2019 r., zaś średnio w Unii o 1,6%. Warto jednak dodać, że podobne podwyżki jak w Polsce odnotowano jedynie na Węgrzech (również o 5,5% r/r), a na kolejnym miejscu znalazły się Czechy (+3,9% r/r). Z kolei w Danii, Grecji i Portugalii artykuły zbożowe były tańsze (choć nieznacznie) niż rok wcześniej – mówi.
Patrząc od strony surowcowej, sytuacja przedstawiała się zupełnie inaczej. W styczniu br. w punktach skupu w Polsce pszenica była o 14,3% tańsza wobec stycznia 2019 r.
– Większe obniżki odnotowano jedynie w Finlandii (o 25,6%), natomiast w pozostałych krajach UE spadki były mniejsze. Niemniej, duży wpływ na ceny w sklepach w ktraju mogą mieć rosnące od kliku lat koszty wynagrodzeń, które w branży piekarniczej stanowią około 18-20% całkowitych kosztów operacyjnych. Wracając do cen detalicznych, jedyną kategorią produktową, za którą trzeba było zapłacić mniej niż rok wcześniej, były oleje i tłuszcze. W Polsce spadek cen wyniósł 3,7%, zaś przeciętnie w UE – 2,6% w relacji rocznej – podsumowuje.
(03.03.2020 za portalspożywczy.pl/BNP Paribas)