40 lat Duszpasterstwa Rolników

02.12.2022 -

– To, że rolnicy zachowali swoje indywidualne gospodarstwa, że wychowali następne pokolenia o wielkim poczuciu tożsamości i dumy narodowej oraz niezależności i poszanowaniu wartości chrześcijańskich miało ogromny wpływ na (…) późniejsze odzyskanie wolności – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji z okazji 40. Jubileuszu Duszpasterstwa Rolników.

Uczestnicy

W konferencji, która odbyła się dziś w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) wzięli udział członkowie organizacji rolniczych, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści, duchowni oraz delegacje rolników.

Odznaczenia i wyrazy uznania

Podczas konferencji zostały wręczone odznaczenia państwowe Prezydenta RP „Krzyż Wolności i Solidarności”. Wicepremier Kowalczyk pogratulował odznaczonym działaczom. Przekazał ponadto wyrazy wielkiego uznania całej rzeszy rolników, który włączali się w działalność duszpasterstwa rolników poprzez pracę związkową i społeczną, a potem samorządową.

Ponadto szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk wręczył statuetki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Kłosy niepodległej RP. Tym co żywią i bronią”. Otrzymali je: ks. prof. Stanisław Sojka, ks. Leszek Kryża oraz Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Rola Duszpasterstwa Rolników

Wicepremier Henryk Kowalczyk zauważył, że choć formalnie Duszpasterstwo Rolników istnieje od 40 lat, to tak naprawdę jego działalność zaczęła się wcześniej, około roku 1980.

– Polska była wówczas jedynym krajem w strefie wpływów sowieckich, gdzie istniało rolnictwo indywidualne. Było to naszą ogromną wartością. To, że rolnicy zachowali swoje indywidualne gospodarstwa, że wychowali następne pokolenia o wielkim poczuciu tożsamości i dumy narodowej oraz niezależności, miało ogromny wpływ na powstanie „Solidarności” w roku 1980 oraz na późniejsze odzyskanie wolności. To dzięki tym rodzinnym tradycjom powstała wolna Polska – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił zasługi działaczy samorządowych z duszpasterstwa rolników.

– Podchodzili oni do swojej działalności w sposób cierpliwy, ofiarny i pomocny. To właśnie dzięki takiej działalności reforma samorządowa w Polsce roku 1990 przyniosła znakomite efekty – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zauważył, że wartości niesione przez Duszpasterstwo Rolników, które są nam wpajane i przekazywane kolejnym pokoleniom, odgrywają niezwykle ważną rolę i dają nam siłę – teraz i na przyszłość.

Organizatorzy

Organizatorzy wydarzenia to: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ RI „Solidarność. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

(02.12.2022 za MRiRW)


Współpraca