Analitycy: Duży wzrost zysku branży mlecznej w pierwszej połowie br.

13.10.2022 -

W drugim kwartale br. produkcja mleka u najważniejszych światowych eksporterów znajdowała się w tendencji spadkowej. Polski rynek mleka wyróżnia się na tym tle, notując wzrosty produkcji. Wysokie ceny produktów mleczarskich znajdują odzwierciedlenie w lepszych wynikach przetwórstwa, jak czytamy w najnowszym Agro Nawigatorze.

Produkcja mleka u głównych światowych eksporterów w drugim kwartale br. utrzymywała się w tendencji spadkowej, głównie z uwagi na niekorzystne uwarunkowania pogodowe (Nowa Zelandia, UE) oraz rosnącą presję kosztów (UE), jak informują analitycy z banku PKO BP SA. Niemniej, jak dodają, trzeci kwartał br. przyniósł już pewną stabilizację, do której przyczyniła się rosnąca podaż w USA.

Analitycy informują, że USDA pod koniec lipca prognozował spadek produkcji mleka u pięciu najważniejszych eksporterów w 2022 o 1% r/r.

Z kolei prognozy KE z początku października br. wskazują na spadek produkcji mleka w UE-27 o 0,5% r/r w 2022 r. i o 0,2% r/r w 2023 r.

„Polski sektor mleczarski wydaje się wciąż wykazywać dużą odporność na zmiany uwarunkowań kosztowych. Według danych KE produkcja mleka w Polsce w lipcu zwiększyła się o 62 tys. t r/r (+5,8% r/r), co stanowiło największy wzrost wśród krajów UE w tym miesiącu” – podkreślają autorzy raportu.

Rośnie wartość polskiego eksportu mleczarskiego

Analitycy wskazują, że w wyniku rosnących cen, wartość polskiego eksportu produktów mleczarskich notuje coraz szybsze wzrosty. W drugim kwartale br. eksport zwiększył się o 50% r/r wobec +41% r/r w I kw. 22 r.

Niemniej, wolumen eksportu niektórych kategorii zmniejsza się, szczególnie tych z wysokim udziałem sprzedaży do Chin, które cały czas mierzą się z konsekwencjami polityki zero Covid. Chiński import produktów mleczarskich w okresie styczeń-sierpień br. zmalał o 19% r/r, z czego 46-proc. spadek dotyczył Polski (za CLAL). Spowolnienie gospodarki chińskiej nie będzie sprzyjało szybkiej odbudowie sprzedaży na ten rynek” – informują analitycy z PKO.

Zgodnie z informacji przedstawionymi w raporcie najwyższe tempo utrzymuje się w przypadku polskiego eksportu masła (+48% r/r w drugim kwartale br. w masie towaru, +63% r/r w pierwszym kwartale br.), co jest wynikiem zwiększonego popytu w UE (efekt mniejszych obostrzeń w sektorze HoReCa) i spadku podaży na niektórych rynkach zagranicznych.

Lepsze wyniki branży i wzrost cen mleka

Analitycy zaznaczają, że z danych PONT Info wynika, że zysk branży przetwórstwa mleka i produkcji serów (PKD 10.51) w pierwszej połowie br. zwiększył się 3,6-krotnie w relacji rocznej i przekroczył wartość zysków w całym 2022.

„Branża korzysta na wysokich cenach produktów mleczarskich. Uwagę zwraca szczególnie wysoka dynamika cen masła, obserwowana mimo spadku cen olejów roślinnych. Oprócz wzrostu popytu w UE, czynnikiem wspierającym ceny na rynku przetworów jest osłabienie EUR w stosunku do USD oznaczające wzrost konkurencyjności unijnej produkcji na rynkach pozaeuropejskich” – czytamy w Agro Nawigatorze.

Analitycy podkreślają, że drożejące produkty mleczarskie sprzyjają oferowaniu wyższych cen za mleko dodając, że w sierpniu wzrost cen skupu wyniósł 59% r/r.

Perspektywy na IV kw. 2022 r. i pierwszą połowię 2023 r.

Autorzy raportu oczekują, że przeciętna cena skupu mleka w drugiej połowie br. ukształtuje się na poziomie wyższym o 49-52% r/r, a w pierwszej połowie 2023 r. dynamika zmaleje do +8-16% r/r.

„W kierunku wzrostów cen oddziaływać będzie prawdopodobnie niskie tempo produkcji mleka u głównych eksporterów, ograniczane rosnącymi kosztami produkcji, w tym w UE. Dobre wyniki branży mleczarskiej poskutkować mogą wypłatami premii (wyższe ceny mleka) producentom na koniec 2022 r."– informują analitycy.

Podkreślają oni również, że zwiększone ryzyko recesji i spadek dochodów rozporządzalnych konsumentów w warunkach wysokiej inflacji mogą oddziaływać w kierunku spadku spożycia produktów mleczarskich, głównie serów.

(13.10.2022 za farmer.pl)


Współpraca