Biznes bez nowych technologii to ";mission impossible". Digitalizacja w mleczarstwie

20.09.2023 -

Skuteczna i szybka analiza danych oraz minimalny wpływ czynników zewnętrznych na jakość produktu, który trafia do konsumenta. To tylko niektóre zalety cyfryzacji – uważa Tomasz Józwik, kierownik działu IT w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Czy cyfryzacja umożliwia pełne pełne zsynchronizowanie łańcucha dostaw w w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek?

  • Jakie są największe zalety digitalizacji w przedsiębiorstwie z branży mleczarskiej?
  • Jakie procesy usprawnia automatyzacja wymiany danych?
  • Czy korzystają Państwo ze wsparcia cyfrowego na wszystkich etapach produkcji spożywczej począwszy od dostawy surowców, poprzez wytwarzanie artykułów, aż po ich dystrybucję?

Jak najbardziej, w obecnych czasach prowadzenie działalności gospodarczej w naszej skali jest niemożliwe bez wsparcia odpowiedniego oprogramowania. Mówimy tu o potrzebach zarówno biznesowych jak prawnych wymuszanych przez ustawodawcę.

Od dostawcy po konsumenta. Cyfryzacja pozwala śledzić całą ścieżkę produkcji

Zatem w jaki sposób narzędzia cyfrowe zabezpieczają łańcuchy dostaw czy jakość produktów?

Rozwiązania cyfrowe umożliwiają albo raczej umożliwią w niedalekiej przyszłości pełne zsynchronizowanie łańcucha dostaw. To pozwoli na optymalizację poszczególnych ogniw czy procesów wspomagających oraz stworzy pełną możliwość szybkiego, automatycznego prześledzenia całej ścieżki wyrobu od dostawcy po konsumenta.

Dzięki urządzeniom IoT, czyli czujnikom, którymi mogą być kontenery, magazyny czy nawet gotowe produkty, będziemy mogli nadzorować pełną drogę: od producenta do konsumenta. Analizować takie informacje jak temperatura, wilgotność czy pogoda. Ta wiedza pozwoli nam na analizę danych i minimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych na końcowy stan produktu otrzymywanego przez konsumenta.

Automatyzacja wymiany danych to szybszy przepływ informacji

Jakie są Pana zdaniem największe zalety digitalizacji: optymalizacja produkcji, niższe koszty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, szybsze usuwanie usterek?

Digitalizacja wpływa na styl pracy w przedsiębiorstwie, poprawia wydajność i komfort codziennych obowiązków, zmniejsza ilość biurokracji, znacząco przyspiesza dostęp do informacji oraz poprawia ich jakość. Dużym Impulsem w kierunku digitalizacji w firmach była pandemia koronowirusa, oraz praca zdalna, która wymusiła stworzenie rozwiązań dostarczających pracownikom rzetelnych i pewnych danych w środowisku cyfrowym. Odbywało się to na początku trochę chaotycznie, ale finalnie wpłynęło pozytywnie na procesy w firmie, bardzo często znacząco je uproszczając.

Innym aspektem jest automatyzacja wymiany danych pomiędzy maszynami, liniami produkcyjnymi a systemami informatycznymi np. ERP. Ten proces przyspiesza przepływ informacji, a co najważniejsze, eliminuje błędy ludzkie które powstawały podczas „przeklepywania” danych. Te potknięcia były często zbyt późno wykrywane, co komplikowało a czasami nawet uniemożliwiało ich poprawę.

Czas wielkich zmian. Co przyniesie sztuczna inteligencja?

Czy technologie cyfrowe wspomagają także proces analizy danych, tworzenia strategii firmy czy prokonsumenckie działania promocyjne?

Jesteśmy obecnie w momencie przełomowym, obserwujemy gwałtowny wzrost sztucznej inteligencji, a inteligencja to właśnie szukanie wzorców czyli analiza wielkich wolumenów danych i wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. Na pewno idą wielkie zmiany. Choć wiele mądrych głów pochyla się nad tym tematem, nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć co się wydarzy w przyszłości i jakie będą dalsze kierunki transformacji.

(20.09.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca