Branża biotechnologiczna z całego świata dyskutowała w Warszawie

Najważniejsze wyzwania dla rozwoju rynku biotechnologicznego były tematem międzynarodowej konferencji Central European BioForum 2024 (CEBioForum 2024). To największe wydarzenie branży w Polsce, w którym udział wzięło kilkuset uczestników reprezentujących firmy i instytucje sektora biotechnologicznego z Europy i Ameryki Północnej.


- Organizując konferencję, chcemy pokazać wzrost znaczenia sektora biotechnologicznego i to jak coraz bardziej wpływa na gospodarkę w różnych obszarach -   mówiła otwierając forum dr Magdalena Kulczycka, dyrektor zarządzająca Związku Firm Biotechnologicznych BioForum. 

Udział w forum wziął Wiceminister Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak, który wskazywał na rosnący wpływ biotechnologii na modernizację europejskiego przemysłu, w takich obszarach jak żywność, materiały, czy leki.  - Także Komisja Europejska widzi potencjał sektora i uważa go za kluczowy, czemu daje wyraz w swoich strategicznych celach rozwoju branży - podkreślał.   Poinformował, że polski sektor biotechnologiczny jest wart ok.  2 mld zł. 
Polski rynek biotechnologiczny skupia ponad 200 firm i zatrudnia kilkanaście tysięcy pracowników. Biotechnologia odgrywa obecnie coraz większą rolę w rozwoju medycyny, rolnictwa,  utylizacji nieczystości, czy realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Terapie genowe, komercjalizacja i pozyskiwanie funduszy
Głównymi tematami dyskusji forum, z udziałem najważniejszych firm sektora biotechnologicznego,  były m.in. kwestie wykorzystania terapii komórkowych i genetycznych w leczeniu chorób oraz rozwoju innowacji biotechnologicznych  - od etapu badań laboratoryjnych do wejścia na rynek.  Mówiono także o pozyskiwaniu funduszy na działalność,  wyzwaniach związanych z bioprodukcją i komercjalizacją badań,     przygotowaniu firmy do badań klinicznych, a także specyfice wejścia na rynek brytyjski i amerykański, kluczowych dla branży BioTech. 

Dr Claire Skentelbery,  dyrektorka generalna EuropaBio – Europejskiego Stowarzyszenia Bioprzemysłu podkreślała, że biotechnologia, obok Sztucznej Inteligencji oraz technologii kwantowej i chipowej jest traktowana jako technologia krytyczna europejskiej gospodarki w  obecnym czasie geopolitycznych napięć.  Wskazywała na ważną rolę Polski w czasie planowanej Prezydencji naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r, szczególnie w kontekście regulacji dotyczących rynku farmaceutycznego (General Pharmaceutical Legislation), produkcji biotechnologicznej (Bio&Biomanufacturing Initiative),  a także New Genomic Techniques (NGT) w rolnictwie. 

Podczas tegorocznej konferencji CEBioForum 2024 mocny akcent położony został na terapie komórkowe i genetyczne. Przełomowym wydarzeniem w tym obszarze było dopuszczenie pod koniec ubiegłego roku przez brytyjskiego i amerykańskiego regulatora pierwszych na świecie terapii genowych Casgevy i Lyfgenia, opartych na innowacyjnej technologii CRISPR/Cas-9.

Nie zabrakło także zagadnień dotyczących  tworzenia innowacji biotechnologicznych, które mogą wspierać pacjentów z rzadkimi chorobami lub takimi, które są obecnie nieuleczalne.  Udział w panelu na ten temat wzięli przedstawiciele: Novartis Gene Therapy & Rare Diseases,  Agencji Badań Medycznych,  PolTREG,  kancelarii Wardyński & Partners oraz firmy ExecMind.  

W dyskusji o przygotowaniu firm do badań klinicznych, co jest istotne  w procesie komercjalizacji rozwiązań biotechnologicznych,  udział wzięli reprezentanci: Pfizer, Polpharma Biologics, Bioton oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. Dyskusja przybliżała temat  rozwoju innowacji, w taki sposób, aby  próg wejścia z nimi na rynek był jak najmniejszy i jak najmniej kosztowny.

Na konferencji dyskutowano także o finansowaniu firm biotechnologicznych, a w szczególności o uwarunkowaniach związanych z poszczególnymi formami finansowania   – poprzez inwestycje funduszy kapitałowych, wejście na giełdę lub finansowania działalności  z pomocy publicznej, czyli grantów z agencji rządowych.  Mówiono o wadach i zaletach każdego z rodzajów finansowania, które przybliżyli paneliści, dzieląc się swoimi doświadczeniami.
Nie zabrakło także dyskusji o globalnych trendach w biotechnologii oraz możliwościach i sposobach ekspansji polskich firm na rynki amerykański i brytyjski, które są rynkami pierwszego wyboru dla polskich firm biotech w ekspansji zagranicznej.  Jednocześnie, panel na temat wejścia na rynek brytyjski zapoczątkował program, który BioForum realizuje razem z brytyjskim ministerstwem biznesu i handlu i lokalnymi partnerami.

Nagrody CEBioForum
Jak co roku, podczas Gali wydarzenia, wręczono  nagrody CEBioForum Awards. Otrzymali je laureaci w czterech kategoriach: największy wpływ na rzecz rozwoju sektora biotechnologicznego w Polsce (nagroda personalna), współpraca R&D,  Innowacyjny Startup  i  Specjalna Nagroda Jury.

Nagrodę w kategorii Innowacyjny Startup otrzymała firma  Biotreat Vascular sp. z o.o. Została doceniona  za wdrożenie innowacyjnego biomateriału poprawiającego leczenie  dolegliwości układu krwionośnego.  Osobą o największym wpływie w branży wybrany został  prof. dr hab. Jacek Jemielity. Doceniony został za wieloletni wkład w rozwój technologii, która została  skomercjalizowana i zastosowana w szczepionkach opartych na mRNA przez wiodącą firmę farmaceutyczną.
 
W kategorii R&D Collaboration doceniona została firma Acellmed sp. z o.o. za stworzenie,   wydrukowanej w technologii 3D, personalizowanej opaski na oko do rekonstrukcji rogówki.   Nagrodą Jury wyróżniona została firma SDS Optic S.A. Doceniona została za działania wkładane  w rozwój i komercjalizację na rynkach światowych polskiego wynalazku umożliwiającego szybką i precyzyjną diagnostykę nowotworu piersi wraz z nowoczesną terapią.
 
Organizator konferencji - Związek Firm Biotechnologicznych BioForum -  reprezentuje ponad 30 największych podmiotów sektora biotechnologicznego w Polsce. Celem działalności  Związku – jak mówi Robert Mikulski, prezes zarządu  - jest integracja sektora i reprezentowanie interesów branży. - Realizujemy to m.in. poprzez organizację międzynarodowych spotkań, podczas których ludzie, którzy tworzą lub zamierzają tworzyć firmy związane z biotechnologią, mają okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń – podkreśla.   Tegoroczne CEBioForum było XXII edycją konferencji.
 
Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Rozwoju i Technologii, Prezydent m.st. Warszawy, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Agencja Badań Medycznych.
 

Współpraca