Czy woda spożywcza nadaje się do picia?

24.07.2017 -
Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Akt ma kompleksowo regulować m.in. wymagania dotyczące jakości wody, sposób informowania konsumentów o jakości wody oraz monitoring jakości wody.
Rozporządzenie ma za zadanie implementację przepisów dyrektywy Komisji UE (2015/1718) oraz wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli zawartych w raporcie Ochrona jakości wód ujmowanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (P/16/045). Unijna dyrektywa oraz idący za nią projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sposób szczególny traktują kwestię monitoringu jakości wody. Chodzi o sprawdzanie, czy istniejące środki kontroli ryzyka dla zdrowia ludzkiego w całym łańcuchu dostaw wody od zlewiska poprzez pobór, uzdatnianie i przechowywanie aż do dystrybucji funkcjonują skutecznie oraz czy woda w punkcie zgodności jest zdatna do użycia i czysta.
Przepisy rozporządzenia nie będą jednak obowiązywały w przypadku wody pochodzącej z indywidualnych ujęć wody zaopatrujących mniej niż 50 osób lub dostarczających mniej niż średnio 10 m3 wody na dobę, chyba że woda ta jest dostarczana w ramach działalności gospodarczej lub do budynków użyteczności publicznej, a także budynków zamieszkania zbiorowego.
Załączniki do rozporządzenia szczegółowo określają parametry biochemiczne, które musi spełniać woda, aby mogła być zdatna do spożycia przez człowieka. przede wszystkim, woda taka musi być wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie może wykazywać agresywnych właściwości korozyjnych.
Rozporządzenie wprowadza do polskiego modelu kontroli jakości wody możliwość rozszerzania i/lub zawężania wykazu parametrów podlegających monitorowaniu, co w praktyce oznacza zwiększenie lub zmniejszenie poboru próbek wody do kontroli. O skorzystaniu z tej „elastyczności” będą decydowali producenci wody w uzgodnieniu z właściwymi państwowymi powiatowymi (lub granicznymi) inspektorami sanitarnymi. Przepisy nie dopuszczają możliwości wykluczenia parametru E. coli.
Państwa członkowskie UE zostały zobligowane do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy 2015/1787 do dnia 27 października 2017 roku.
Nad kontrolą jakości wody w skali kraju ma czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.
(24.07.2017 za swiatrolnika.info)