Drugi dzień targów POLAGRA
27.09.2022 -
W drugim dniu targów POLAGRA sekretarz stanu Rafał Romanowski uczestniczył w panelach dyskusyjnych dotyczących eksportu oraz sytuacji branży spożywczej w czasie wojny i pandemii.
Branża spożywcza w obliczu kryzysów
Wiceminister Romanowski podkreślił, że polski przemysł spożywczy należy do najnowocześniejszych w Europie, a nasze produkty cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów na całym świecie.
– Podczas POLAGRY pokazujemy to, co najlepsze – przemysł rolno-spożywczy – powiedział sekretarz stanu i dodał, że obecnie zmagamy się z wieloma kryzysami, spowodowanymi pandemią i wojną w Ukrainie. Branżę rolno-spożywczą dotyka problem przerwanych łańcuchów dostaw oraz wzrost cen surowców energetycznych, wpływający na znaczne zwiększenie kosztów wytwarzania wszelkiego rodzajów produktów.
Rola Polski w eksporcie towarów z Ukrainy
Sekretarz stanu Rafał Romanowski zauważył, że od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę Polska stała się partnerem Ukrainy i wspiera ją na arenie międzynarodowej. Obejmuje to także pomoc w eksporcie. Jest ona bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe – Ukraina była do tej pory dużym producentem i eksporterem żywności, przede wszystkim do państw Afryki.
– Oczekiwania Ukrainy, że będziemy dla jej produktów krajem tranzytowym są duże – podkreślił sekretarz stanu i zaznaczył, że zależy nam na tym, aby pomagać w przewozie ukraińskich produktów spożywczych.
– Będąc ambasadorem spraw Ukrainy, chcemy stwarzać warunki do eksportu, ale w taki sposób, aby nie było zagrożenia dla polskich rolników i naszego eksportu – powiedział wiceszef resortu rolnictwa.
Sekretarz stanu podkreślił, że naszą rolą jest pomoc Ukrainie w jak największym możliwym zakresie. Dlatego wicepremier Henryk Kowalczyk podpisał dwa memoranda w tej sprawie z ministrem ds. rolnictwa Ukrainy. Pomoc przy eksporcie towarów spożywczych będzie się skupiała na tworzeniu w Polsce warunków do tranzytu.
Rola współpracy międzynarodowej i UE w eksporcie ukraińskich produktów
Sekretarz stanu zaznaczył, że aby Polska mogła skutecznie pomagać Ukrainie w przewozie produktów spożywczych, konieczna jest pomoc innych państw, w tym Unii Europejskiej.
– Zależy nam, żeby Komisja Europejska dostrzegła perspektywę naszego sąsiedztwa z Ukrainą i pomogła nam w stworzeniu lepszych warunków do tranzytu ukraińskich towarów – podkreślił wiceminister Romanowski.
Perspektywy rozwoju polskiego eksportu
Podczas dzisiejszych paneli były omawiane możliwości rozwoju eksportu polskich produktów do różnych państw, m.in. do Chin. Podkreślono, że Chiny są ogromnym rynkiem o własnej specyfice, a zarazem bardzo zaawansowanym technologicznie. Nie jesteśmy dużym eksporterem do Chin w stosunku do innych państw UE, jednak nasz eksport do tego państwa systematycznie rośnie, a potencjał rozwoju jest duży.
(27.09.2022 za MRiRW)