Edward Bajko: Różnorodność organizacji mleczarskich nie jest zła

24.01.2023 -

W ostatnim wywiadzie, którego udzielił Edward Bajko serwisowi portalspożywczy.pl, poruszony został wątek organizacji mleczarskich. Piastujący funkcję prezesa Polskiej Izby Mleka, został zapytany czy organizacje mleczarskie mają rację bytu w Polsce? Czy faktycznie mogą coś zrobić?

Czy organizacje mleczarskie mają rację bytu w Polsce?

Edward Bajko stwierdził, że trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jego zdaniem, różnorodność organizacji mleczarskich nie jest zła. Występują różne interesy, różne spojrzenia na konkretne sprawy. Po drugiej stronie jest kwestia skuteczności.

Oczywiście, jeżeli głos mleczarski jest zbyt rozdrobniony i nie do końca jednoznaczny, to siła oddziaływania na decydentów, rządzących, jest naturalnie słabsza - zauważa Edward Bajko.

Bajko o Porozumieniu dla Mleczarstwa

Zaznaczył, że z tego wynikła próba nawiązania współpracy pomiędzy organizacjami mleczarskimi.

Porozumienie dla Mleczarstwa, bo o nim myślę, oceniam na 4. Porozumienie zostawia absolutną autonomię pięciu głównym organizacjom, ale w sprawach kluczowych pozwala na konsultacje i wspólne stanowisko. Nie wiem jak się to dalej potoczy, ale podczas ostatniego zebrania PIM-u, podjęliśmy uchwałę o ściślejszej współpracy ze Związkiem Polskich Przetwórców Mleka. Analogiczną uchwałę podjęło walne ZPPM-u - mówił nasz rozmówca.

Jak powinno działać Porozumienie dla Mleczarstwa?

Dodał, iż nie jest zwolennikiem jednej organizacji, to nie byłoby optymalne wyjście, natomiast jest zdecydowanym zwolennikiem Porozumienia. Zastrzegł jednak, że wiele zależy od tego, kto mu przewodzi.

Warto się zastanowić czy przewodnictwo w Porozumieniu faktycznie powinno być rotacyjne? Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, że powinien być pewien sekretariat, który koordynuje pracę Porozumienia, a równocześnie nie zmienia się co roku - zastanawia się Edward Bajko.

(24.01.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca