Euromlecz 2024

W dniach 4-7 stycznia 2024, w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku, odbyła się XIII Konferencja Mleczarstwa Polskiego EUROMLECZ 2024. Patronat nad Konferencją objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na konferencji mogliśmy usłyszeć o trendach, wyzwaniach i przyszłości branży mleczarskiej.

Jest nam niezmiernie miło, że w nowym składzie redaktorskim możemy przedstawić Państwu relację z tego wydarzenia.

 

 

Uczestników Konferencji powitał Komitet Organizacyjny, w którego skład weszli: Wiktor Kolbowicz – prezes Zarządu Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II Spółdzielni Usług Medycznych w Ciechocinku, prof. dr hab. inż. Zygmunt Zander – przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego w Mrągowie Kliniki i prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bednarski.

Następnie głos zabrali goście honorowi:

 

 

- Stefan Krajewski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

- Ryszard Bober, Senator RP

Po wystąpieniach okolicznościowych gości honorowych uczestnicy wysłuchali zaplanowanych prelekcji:

 

 

- „Jaka przyszłość hodowli zwierząt w rolnictwie europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń w sektorze bydła” Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, powiedział: „Branża mleczarska, produkcja mleka i jego przetworów w historii świata i współcześnie jest jedną z najważniejszych działalności w sektorze produkcji żywności”

 

 

- „Przewidywania co do rozwoju przemysłu mleczarskiego” Prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego Sp. z o.o. w Mrągowie, powiedział: „Bilans na rok 2030 to deficyt na 15,5 mln. litrów mleka”

 

 

- „Wybory i co dalej? Perspektywy rozwojowe Polski” Prof. dr hab. Witold M. Orłowski, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, powiedział „Zajmę się dumpingowym importem serów”

 

 

- „Bioaktywna laktoferyna” Prof. dr hab. Paweł Pomastowski, UMK Toruń, powiedział: „Laktoferyna ma właściwości prozdrowotne związane z immunologią, z właściwościami przeciwwirusowymi i antybakteryjnymi”

 

 

- „Bariery, źródła ryzyka oraz zagrożenia produkcji mleka w perspektywie roku 2030” Dr Karolina Babuchowska, Katedra Polityki Gospodarczej UWM, powiedziała: „Rynek mleka ma charakter globalny”

 

 

- „Polskie mleczarstwo 20 lat po wejściu do Unii Europejskiej” Waldemar Broś, prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, powiedział: Chciałem udowodnić jak czuła jest produkcja mleka na pewne niestabilne zachowania rynków czy polityki”. „ Fundusz Promocji Mleka powinien promować artykuły mleczarskie”

Wieczorem, podczas uroczystej kolacji odbyły się występy artystów: Andre oraz zespołu Primavera.

Drugiego dnia Konferencji uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:

  • „Mikro i nano pęcherzyki w nowoczesnym przetwórstwie mleka” dr inż. Andrzej Mróz, FineBubble Technologies
  • „Kartony na płynną żywność w branży mleczarskiej” Jacek Świgoń, Dyrektor Tetra Pak
  • „Energooszczędne autorskie rozwiązania Frizo w zakresie chłodnictwa przemysłowego dedykowane branży mleczarskiej” Sławomir Kubiczek, Prezes Zarządu Frizo Sp. z o.o.

 

 

- „Gea dla zrównoważonego rozwoju w mleczarstwie” Jarosław Trębski, GEA Process Engineering Sp z o.o.

- „Najnowsze osiągnięcia firmy Foss w dziedzinie szybkich analiz ilościowych” Izabela Jagodzińska Foss Polska Sp. z o.o.

 

 

- „Dezynfekcja termiczna w walce z bakterią legionella 25 lat doświadczenia” Jan Marianowski, Właściciel, Przedsiębiorstwo Marcor

- „Mleko bezpieczne od farmy do stołu – przeciwdziałanie fałszowaniu mleka w łańcuchu dostaw” Magdalena Wirkus, Pro-Wam Sp. z o.o.

 

 

- „Okres przejściowy- dotacje w praktyce” Wiesław Wasilewski, Fundusze pomocowe

 

 

Na zakończenie odbyła się dyskusja i podsumowanie Konferencji. W Konferencji wzięło udział 170 osób, które wysłuchały 14 wystąpień, patronat medialny nad Konferencją objęli: „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, „Nowy Przegląd Mleczarski” oraz TVP3 Bydgoszcz.

Zainteresowani mieli też okazję wysłuchania dwóch prelekcji medycznych przygotowanych przez pracowników Kliniki:

  • „Zdrowie w Twoich rękach, czyli czego lekarz i fizjoterapeuta zrobić nie mogą…” Michał Dylewski, Główny Specjalista Diagnostyki Układu Ruchu Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II
  • „Otyłość – choroba cywilizacyjna” Lucyna Hotloś, Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II

Redagowali:

Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny

Adrianna Otyś

Ireneusz Oleszczyński

 


Współpraca