Europejskie organizacje rolnicze rozmawiały o reformie WPR i Zielonym Ładzie
01.12.2020 -
25 i 26 listopada 2020 odbyły się spotkania Prezydium Cogeca oraz połączonego Copa i Cogeca z udziałem Norberta Linsa przewodniczącego komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Omawiane były najważniejsze zagadnienia dotyczące aktualnej sytuacji w europejskim sektorze rolnictwa i spółdzielczości. Wiele czasu w dyskusji zajęła sprawa negocjacji trójstronnych na temat WPR. Wymieniano też poglądy na temat Brexitu oraz sytuacji kryzysowej związanej z pandemią Covid-19. Jedynym przedstawicielem Polski w Prezydium Cogeca i Copa jest Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, pełniąca funkcję Pierwszej Vice Przewodniczącej Cogeca.
Warto zaznaczyć, że Komitety Copa i Cogeca oraz ich organizacje członkowskie wspierają ogólną ambicję działania na rzecz zmian klimatu i uważają za niezbędne, aby sektor rolny i leśny przyczynił się do debaty na temat działań na rzecz klimatu.
Europejscy rolnicy, właściciele lasów i ich spółdzielnie odniosły sukces w znacznym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w ciągu ostatnich trzech dekad i w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju biogospodarki.
Rolnictwo i leśnictwo odgrywają kluczową rolę we wspólnych wysiłkach UE na rzecz osiągnięcia celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C. Jednak zwiększenie elastyczności w zakresie podziału obciążeń między sektory doprowadziłoby raczej do przesunięcia obciążeń z sektorów emitujących dwutlenek węgla na sektory adsorbujące energię w sposób naturalny. Przypomnijmy, że Copa i Cogeca popierały porozumienie paryskie. Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie chcieliby podkreślić, że osiągnięcie celu 2030 r. jest wykonalne poprzez dążenie do opłacalnych redukcji w ramach sektorów objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji i popiera skupienie się na usuwaniu dwutlenku węgla jako narzędzi osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.
Pochłanianie dwutlenku węgla ma ogromny potencjał w zakresie realizacji celów na lata 2030 i 2050, a oprócz niezbędnych środków finansowych przydzielonych w ramach WPR niezbędne jest w tym celu uruchomienie środków prywatnych. Rynkowy system rolnictwa opartego na węglu jest obiecującym podejściem mającym na celu zwiększenie potencjału sekwestracji dwutlenku węgla w sektorze rolnym. Poprawa zdolności absorpcji dwutlenku węgla w rolnictwie i leśnictwie poprzez aktywne i inteligentne zarządzanie leży w centrum zainteresowania rolników i właścicieli lasów, ale musi być wspierana odpowiednimi narzędziami i nagradzana.
Podczas posiedzenie wielokrotnie podkreślano, że brakuje oceny skutków wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal) i dwóch najważniejszych strategii. Wobec braku takiej publikacji możemy opierać się o dokument przygotowany przez Amerykański Departament Rolnictwa i zawartą w tym materiale ocenę skutków zakładająca trzy scenariusze wejścia w życie Green Deal. W każdym z trzech wariantów europejscy rolnicy nie będą już konkurencyjni, koszty produkcji rolnej staną się znacznie wyższe, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. - Zastanawiające jest zatem dlaczego Komisja Europejska nie publikuje takiego dokumentu, można jedynie mieć daleko idące przepuszczenia, że jest to ocena bardzo niekorzystna dla unijnych rolników - mówi Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Vice Przewodnicząca Cogeca.
- Obawiać się można, że w okresie zapowiadanego kryzysu wywołanego COVID-19 te skutki okazać się mogą znacznie bardziej bolesne dla unijnego dobrobytu. Wobec tego uważam, że Komisja Europejska powinna wyraźnie powiedzieć europejskim konsumentom, że nasza żywność znacznie podrożeje i że to obywatele UE będą musieli za to zapłacić – dodaje Maliszewska.
Zdaniem Przewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa w PE musimy pamiętać z zastępowalność pokoleń na wsi. Norbert Lins powiedział, że jeśli młodzi rolnicy będą zarabiać mniej niż ich poprzednicy nie będą chcieli pracować w rolnictwie, jeśli nie będzie żadnych perspektyw na kolejne 20 - 30 lat. - Przypomnę, na wiosnę rolnicy byli postrzegani jak bohaterowie, obok lekarzy i pielęgniarek, gdyż tak dużo robili, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. Dziś to my musimy pokazać jak duża się nasza solidarność z nimi, by zapewnić im godne i stabilne życie - dodał Przewodniczący Lins.
10 listopada 2020 rozpoczął się „trialog” na temat strategii WPR (CAP). Kolejne spotkanie zaplanowano na 49 tydz. 2020 i uczestniczyć w nim mają Frans Timmermans i Janusz Wojciechowski. Wiemy o tym, że duży nacisk ma być położony na ecoprogramy. Parlament Europejski naciska na 30% budżetu na te programy, zaś Rada mówi o 20%. Naszym zdaniem propozycja 20% jest dalece wygórowana.
Trzeba także wyraźnie zaznaczyć, że wśród rolników istnieją uzasadnione obawy spadku dochodów. Ograniczenia nakładane na rolników w zapisach strategii od Pola do Stołu oraz Bioróżnorodności spowoduje odchodzenie młodych ludzi z rolnictwa i takie sygnały docierają do Copa i Cogeca z całej Europy. Młodzi rolnicy obawiają się swojej przyszłości mając na uwadze poważne ograniczenia w produkcji np. W związku z odłogowaniem gruntów.
- Mamy obawy, że dojdzie do intensyfikacji produkcji żywności poza Unią Europejską, na co nikt nie będzie miał wpływu. Zdajemy sobie sprawę z większej ekologizacji w rolnictwie, ale nie możemy zapominać o tym, że stale rośnie światowa populacja ludności, którą trzeba wyżywić, w tym obywateli Unii Europejskiej - mówiła podczas spotkania Agnieszka Maliszewska.
(01.12.2020 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)