Grupa Polmlek oszczędza energię. Ponad 80 mln zł poszło na inwestycje w odnawialne źródła

31.01.2023 -

Rok 2022 potwierdził trafność inwestycji Polmleku w już należących do Grupy zakładach. W Lidzbarku Warmińskim stale zwiększa produkcję i to najbardziej innowacyjnych produktów. Jak mówi Marcin Witulski prezes największej spółki Grupy Polmlek, firma może się pochwalić rekordową sprzedażą i obrotem lidzbarskiego zakładu.

Wzrosty mimo kryzysu

Odważne decyzje opłaciły się, mimo kryzysu sprzedajemy i pracujemy. A co ważne dla regionu zatrudniamy i na razie nie zwalniamy. W ciągu minionych lat udało nam się wprowadzić na światowe rynki nowe, wymagające zaawansowania technologicznego produkty. Lidzbark jest dziś liderem produkcji i sprzedaży proszków – koncentratów białek serwatkowych, które producenci odżywek dla sportowców i dzieci kupują od nas na całym świecie, z sukcesem zdobyliśmy rynki dla sproszkowanej laktozy. Rozwijamy produkcję kolejnych, całkowicie nowych wyrobów sproszkowanych, udoskonalamy produkcję serów żółtych – wyroby mleczarskie sprzedajemy z Lidzbarka do kilkunastu krajów świata, także mozzarellę i sery topione – mówi Witulski.

Podkreśla, że dzięki ciągłemu poszukiwaniu nisz rynkowych i produkowaniu „just in time”: tego, co akurat najbardziej się opłaca, firma ma nadzieję, uda się przetrwać kryzys.

Inwestycje w oszczędność energii

Grupa Polmlek mocno stawia na oszczędność energii. Firma zainwestowała już ponad 80 mln złotych w odnawialne źródła energii.

Odpaliliśmy w zakładach własną produkcję prądu, działają kogeneratory, które nie tylko wytwarzają energię elektryczną, ale także ciepło a nawet wodę lodową. Te dwa czynniki – grzanie i chłodzenie są podstawą produkcji mleczarskiej – są też obecnie najdroższą po mleku składową opłacalności - wylicza Marcin Witulski.

W zakładzie w Lidzbarku Warmińskim trwa chyba największa inwestycja proekologiczna i energooszczędna w całym regionie. Powstaje tam nowa oczyszczalnia ścieków z innowacyjnym bioreaktorem, który również będzie wzmacniał niezależność i samowystarczalność energetyczną, przerabiając na prąd niemal wszystkie mleczarskie odpady.

Marcin Witulski podkreśla, że dziś tych działań nie ocenia się już w kategorii czysto ekologicznych, a w kontekście przetrwania na rynku i opłacalności produkcji. Nowoczesny bioreaktor, który przetwarza ścieki mleczarskie w gaz, a w konsekwencji w energię elektryczną, działa już także w Piotrkowie Kujawskim.

Kooperacja z tysiącami rolników

Utrzymanie produkcji i funkcjonowanie Grupy Polmlek to także byt i rozwój polskich rolników. Dziś Grupa Polmlek skupuje mleko od ponad 8000 gospodarstw.

Cena mleka jest najmniej stabilna od wielu lat. Rolnikom, podobnie, jak nam rosną koszty produkcji. Zmniejsza się opłacalność gospodarstw, ale niekontrolowany wzrost cen mleka w skupie odbije się na nas wszystkich, - prognozuje Andrzej Grabowski, współwłaściciel Polmleku.

Pod koniec roku 2022 szacowano, że litr mleka osiągnie cenę ok 3 złotych - wahania są ogromne i trudno mi cokolwiek prognozować, bo dziś – na początku roku mleko tzw. „przerzutowe” sięgnęło najniższej ceny ok 1,5 złotego za litr. Niemniej byt rolników i funkcjonowanie rodzinnych gospodarstw zależy w dużej mierze od naszej kondycji, a koniec roku, mimo naszych rekordowych obrotów w 2022 nie jest zbyt obiecujący.

(31.01.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca