IFCN o globalnym rynku mleka w dobie pandemii

18.06.2020 -

Globalny kryzys koronawirusa uderzył także w światowy rynek mleka, ale spadek cen mleka był jak dotąd ograniczony, z wyjątkiem niektórych krajów.

Podsumowano to podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Mlecznej z 70 ekspertami z Międzynarodowej Sieci Porównawczej Gospodarstw Rolnych (IFCN).

IFCN wykorzystuje zmiany cen krajowych producentów mleka, jako wskaźnik nasilenia kryzysu. Średnio w 75 krajach objętych badaniem ceny między lutym a majem spadły o 4,6%, czyli stosunkowo umiarkowanie.

Według sieci, negatywnymi wyjątkami wśród większych krajów produkujących mleko były USA i Indie z odpowiednio z cenami minus 29% i 19% Kraje te są, zatem uważane za „epicentrum kryzysu mlecznego”. Ogólnie zakres zmian cen mleka w badanym okresie w poszczególnych krajach wahał się od minus 30% do wzrostu o 5%.

Dwie trzecie ankietowanych ekspertów uważa, że najniższy punkt został już osiągnięty; jednak jedna trzecia widziała swój kraj dopiero na początku kryzysu. Zgodnie z IFCN w Kanadzie, Rosji i niektórych krajach członkowskich UE, takich jak Francja i kraje Beneluksu, spadek cen wyniósł 5–15% w porównaniu do maja 2020 r.

Jednak w Europie ceny mleka zwykle były niższe wiosną, w związku z sezonowym wzrostem produkcji mleka. W przypadku Niemiec odnotowano ceny spadek ceny do 5% W omawianym okresie ceny wzrosły tylko w Norwegii, Chile i RPA. Według IFCN perspektywy dalszego rozwoju cen mleka są „złożone” z powodu niepewności koronawirusa. Przyszłe oczekiwania rynków kontraktów terminowych i analityków nie pasują do siebie.

Zgodnie z cenami na rynkach kontraktów terminowych oczekuje się dość szybkiego wzrostu średniej światowej ceny mleka do 35/100 kg, co oznaczałoby szybkie ożywienie w kształcie litery V. Jednak większość ekspertów ds. mleka podczas konferencji spodziewała się ożywienia w kształcie litery U, a zatem dłuższego okresu przed osiągnięciem poprzedniego poziomu cen. Powodem tego jest solidny wzrost podaży mleka surowego i oczekiwany spadek popytu w wyniku kryzysu gospodarczego.

(18.06.2020 za farmer.pl)


Współpraca