Inwestowanie w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń jednym z priorytetów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” podkreśla znaczenie dbania o zdrowie od najwcześniejszych lat życia i potrzebę wspierania rodziców i opiekunów troszczących się o zdrowie swoich dzieci. Jednocześnie, z uwagi na zachodzące w Polsce i na świecie zmiany demograficzne, niezbędne jest zwracanie uwagi również na potrzeby żywieniowe pacjentów i osób starszych, bowiem prawidłowe odżywianie wpływa na codziennie funkcjonowanie, ale pełni także rolę w procesie leczenia i rekonwalescencji, bez względu na wiek. Nutricia Polska konsekwentnie zwiększa dostępność specjalistycznego żywienia, od lat dbając jednocześnie o bezpieczeństwo żywnościowe niemowląt i małych dzieci oraz osób wymagających specjalistycznego żywienia medycznego.
Światowa Organizacja Zdrowia w tegorocznej kampanii kładzie szczególny nacisk na zdrowie matek i dzieci, uznając je za podstawę zdrowych rodzin i społeczności. Właściwe odżywianie od najwcześniejszych chwil życia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i determinuje stan zdrowia w późniejszych latach. Jest to widoczne zarówno w kontekście standardowego żywienia, jak i w przypadku specjalistycznych potrzeb żywieniowych. – Nutricia Polska jest częścią grupy spółek DANONE, które łączy misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Jako lider w sprzedaży produktów dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności medycznej dla osób wymagających specjalnej diety, czujemy wielką odpowiedzialność. Dlatego zarówno w ramach oferowanego portfolio, podejmowanych inwestycji, jak i działań edukacyjnych, realizowanych m.in. przez Fundację Nutricia, szczególną wagę przykładamy do tego, by przyczyniały się one do zapewnienia bezpieczeństwa żywieniowego wszystkim pokoleniom, co jest istotne szczególnie w kontekście zachodzących zmian demograficznych. Musimy mieć na uwadze nieustannie zwiększającą się w społeczeństwie liczbę osób starszych, ale jednocześnie nie zapominamy o istotności kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych – mówi Paweł Piątek, dyrektor zarządzający grupy spółek DANONE w Polsce.Żywienie kluczem do prawidłowego rozwoju
Jak pokazują wyniki badań, aż 61% niemowląt niekarmionych piersią otrzymuje te same posiłki, co reszta rodziny. Taka sama część niemowląt ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia, co świadczy o tym, że aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę swoich pociech niezgodnie z zaleceniami ekspertów. Brak odpowiedniej edukacji żywieniowej rodzi wiele skutków, które mogą się przełożyć na stan zdrowia najmłodszych, bowiem np. aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, niezbędnej dla rozwijającego się organizmu. Co trzecie dziecko w wieku 5-36 miesięcy ma natomiast nieprawidłową masę ciała. 1000 pierwszych dni życia dziecka, czyli okres od poczęcia przez pierwsze lata to okres jego najintensywniejszego rozwoju i wzrostu. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju pociechy, dlatego tak istotna jest edukacja rodziców, personelu medycznego i opiekunów.
Kompleksowe wsparcie żywieniowe na różnych etapach życia odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne
Dane stawiają sprawę jasno – w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Według danych GUS w 2023 roku w naszym kraju przyszło na świat 272 tysiące dzieci, czyli o 33 tysiące mniej niż w roku poprzednim. Z drugiej strony przybywa osób, które – ze względu na różne jednostki chorobowe czy wiek – potrzebują specjalistycznych produktów. Rodzi to potrzebę dopasowywania asortymentu firm do różnorakich potrzeb – m.in. pacjentów onkologicznych, niedożywionych, zmagających się z chorobami przewlekłymi czy wymagających żywienia dojelitowego.
– Nieustannie wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie do udoskonalania naszego portfolio tak, aby odpowiadało na potrzeby zarówno najmłodszych dzieci, jak i pacjentów oraz osób starszych, to nasza ogromna odpowiedzialność. Do oferty nie tylko wprowadzamy nowe produkty, jak np. formuła Bebilon PROfutura CESARBIOTIK 2 przeznaczona dla niemowląt po ukończeniu 6 m. ż., które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, ale także udoskonalamy znane i lubiane przez konsumentów produkty. Wzbogacamy portfolio o nowe warianty preparatów doustnych, zapewniających niezbędne składniki odżywcze, jak np. białko, a poprzez nasze poradnie żywieniowe Nutrimed i Promedica dostarczamy pacjentom zaawansowany sprzęt medyczny, preparaty do żywienia dojelitowego oraz wsparcie wykwalifikowanego personelu medycznego. Nieustannie podkreślamy, że żywienie powinno być integralnym elementem opieki nad chorym na każdym etapie leczenia – od diagnozy do rekonwalescencji – podkreśla Paweł Piątek.
Odpowiedzią Nutricia Polska na te wyzwania jest – ogłoszona w 2023 r., warta 230 mln zł – inwestycja w Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu. Jej efektem będzie rozpoczęcie w 2025 r. produkcji preparatów do żywienia dojelitowego. Przyczyni się ona do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju i zaspokajania bieżących potrzeb pacjentów. Opolska fabryka będzie jedyną firmą na rynku żywienia dojelitowego, której produkty będą powstawać lokalnie w Polsce. Dotychczas produkty do żywienia dojelitowego były do kraju importowane.
– Wybranie opolskiego zakładu na miejsce tak dużej i tak znaczącej inwestycji jest ogromnym docenieniem i umocnieniem naszej pozycji w globalnych strukturach DANONE. W Opolu produkujemy 1500 różnych produktów dla niemowląt i małych dzieci, które trafiają do ponad 100 krajów na całym świecie. Teraz podejmujemy zupełnie nowe wyzwanie produkcji preparatów do żywienia dojelitowego. Zastosujemy innowacyjne rozwiązania zapewniające najwyższą jakość produktów, a za priorytet stawiamy sobie dobrej klasy surowce i aseptyczny proces produkcji. Budynek nowego wydziału jest już oddany do użytku, odbywają się próby produktowe oraz walidacja linii technologicznej. Skompletowana jest cała załoga specjalistów, trwa proces wdrażania nowych pracowników. Firma przygotowuje się do komercyjnej produkcji, prowadząc testy pod kątem sterylności linii produkcyjnej i produktu oraz testy trwałości – mówi Borys Zhyhalov, dyrektor Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu.
Troska o zdrowie i planetę
Łącząca wszystkie spółki należące do grupy spółek DANONE w Polsce wizja One Planet. One Health, łączy w sobie troskę o zdrowie konsumentów z dbałością o otoczenie, w którym działa organizacja. W 2024 r. wszystkie spółki z grupy spółek DANONE w Polsce zdobyły certyfikat B Corp poświadczający ich zaangażowanie w wykorzystanie biznesu jako narzędzia do wdrażania pozytywnych zmian społecznych i środowiskowych. Przyznanie certyfikatu spółkom DANONE oznacza, że Nutricia jest pierwszym w Polsce producentem żywności specjalnego przeznaczenia medycznego oraz mlek modyfikowanych i żywności dla niemowląt i małych dzieci posiadającym ten certyfikat. Poradnie żywieniowe Nutrimed i Promedica to dwie pierwsze certyfikowane spółki w obszarze świadczonych usług żywienia domowego. W audycie przeprowadzonym przez organizację B Lab szczególnie doceniona została zmiana umowy spółki Nutricia Polska oraz Nutricia Zakłady Produkcyjne. W 2024 r. aktem notarialnym do umowy obu spółek wpisano, że ich celem jest dążenie do długofalowego rozwoju biznesowego przez prowadzenie działań w sposób zgodny z czynnikami ESG (Environmental, Social, Governance – z ang. Środowisko, Społeczeństwo, Ład korporacyjny). Na mocy tej zmiany zarządy obu spółek, wykonując swoje obowiązki, muszą brać pod uwagę kwestie ESG w podejmowaniu decyzji biznesowych. Ponadto, spółki wpisały do umowy klauzulę wdrażającą tzw. ,,stakeholder governance” – ład korporacyjny, który na równi z celami biznesowymi traktuje interesy wszystkich interesariuszy.
Do uzyskania wysokiego wyniku zewnętrznej weryfikacji przyczyniło się również portfolio produktowe organizacji – produkty specjalistyczne i oferowane usługi opieki domowej stanowiły w 2023 r. 14,5% całkowitych przychodów grupy spółek DANONE w Polsce.