Klub Kukiz 15 powołał Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów

04.05.2016 -
Zjednoczenie rolników, producentów zdrowej żywności, przetwórców i konsumentów oraz zrównanie ich szans na polskim rynku z dużymi organizacjami – to główny cel Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów – Kukiz'15, które powstało z inicjatywy posłów tego klubu.
Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz informując w środę na konferencji prasowej w Sejmie o powstaniu Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów – Kukiz'15, podkreślił, że ma ono jednoczyć rolników i konsumentów, tak aby mówili jednym głosem.
– Od 26 lat nie ma w Polsce opcji politycznej, która interesowałaby się losem rolników indywidualnych. PSL pracuje na rzecz swojego partyjnego klanu, opanował agencje rolne, spółki skarbu państwa. Czas wziąć sprawy w swoje ręce – zapowiedział Kukiz.
Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) ocenił, że powstanie stowarzyszenia to „historyczny dzień”. – To jest stowarzyszenie łączące wszystkie środowiska, które będzie reprezentowało całość społeczeństwa mieszkającego na wsi, ale również społeczeństwa, które mieszka w mieście. Nie możemy dalej pozwolić na dzielenie konsumentów i rolników. Polacy są jedni – przekonywał poseł.
Posłowie Kukiz'15 zaprosili do stowarzyszenia wszystkich, którym zależy na dobru Polski. – Apeluję absolutnie do wszystkich środowisk, dla których bliskie są losy rolnika, o udział w działaniach stowarzyszenia, wszyscy powinni się jednoczyć – przekonywał Kukiz.
Aby zintegrować środowiska rolników i konsumentów, stowarzyszenie planuje powołać powiatowe, regionalne i ogólnopolskie spółdzielnie, jednoczące rolników, producentów, przetwórców żywności i konsumentów.
Sachajko przekonywał, że Kukiz'15 działa w interesie rolników i konsumentów. Jako przykład podał, złożony przez klub Kukiz'15, projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników.
Projekt zakłada dopuszczenie w ramach sprzedaży żywności przez rolników, wyłącznie produktów żywnościowych przetworzonych w sposób naturalny i tradycyjny, bez sztucznych i identycznych z naturalnymi dodatków, produkowanych na terenie własnego gospodarstwa rolnego. Artykuły te będą musiały być oznakowane, m.in. powinny zawierać adres gospodarstwa i przybliżony skład produktu.
(04.05.2016 za PAP)