Kobiety będą miały pierwszeństwo przy ubieganiu się o premię dla młodego rolnika
25.01.2023 -
Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027 przewiduje wiele preferencji dla kobiet. Jak na przykład pierwszeństwo przy ubieganiu się o premię dla młodego rolnika!
Zgodnie z zasadami UE dotyczącymi równego dostępu i nie dyskryminowania płci oraz mniejszości społecznych, także wsparcie oferowane w Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027 skierowane jest do wszystkich grup społecznych i zapewnia potencjalnym beneficjentom równy dostęp do pomocy.
- Przy czym ze względu na aktywizację kobiet wprowadzono preferencje dla młodych rolniczek, pierwszeństwo przy wsparciu podejmowania działalności przetwórczej, rozwoju małych gospodarstw oraz tworzenia i rozwoju działalności gospodarczej w ramach LEADER - poinformowała na spotkaniu zorganizowanym w Ambasadzie Brytyjskiej "Kobiety w Agro-Techu" Joanna Gierulska, wiceprezes ARiMR.
I tak:
Premie dla młodych rolników
- W przypadku osób ubiegających się o pomoc, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności przysługiwania pomocy decyduje płeć wnioskodawcy, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy ma operacja realizowana przez kobietę - zaznaczyła Joanna Gierulska.
Dodała, że w ramach PROW 2014-2020 udział kobiet w tym poddziałaniu wyniósł 15,6%.
Pomoc młodemu rolnikowi - zgodnie z aktualnie konsultowanymi wytycznymi - jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 7 punktów.
Zaproponowano też, że w przypadku osób ubiegających się o pomoc tej samej płci, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności przysługiwania pomocy decyduje wyjściowa powierzchnia UR w gospodarstwie, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy ma gospodarstwo o większej powierzchni UR.
Natomiast w przypadku osób ubiegających się o pomoc tej samej płci, które uzyskały taką samą liczbę punktów i wskazały w biznesplanie gospodarstwa o identycznej wyjściowej powierzchni UR, o kolejności przysługiwania pomocy decyduje wiek wnioskodawcy, przy czym pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy ma operacja realizowana przez młodszego wnioskodawcę.
Inne preferencje dla kobiet
Preferencje dla kobiet przewidziano także w ramach:
- Rozwoju małych gospodarstw (interwencja 1.10.5)
- Rozwoju współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) - w gospodarstwie (interwencja 1.10.6.1) - dla rozpoczynających działalność przetwórczą.
- W ramach interwencji LEADER / Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (interwencja 1.13.1), mając na uwadze rolę LGD we wspieraniu włączenia społecznego, szczególny nacisk zostanie położony na potrzeby zdiagnozowanych na obszarach objętych LSR grup osób w niekorzystnej sytuacji, w tym m.in. kobiet.
Wiceprezes Gierulska w rozmowie z farmer.pl podkreśliła, że ww. preferencje - zawarte w opublikowanych wytycznych dla PS dla WPR 2023-27 są nadal w fazie konsultacji.
Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że budzą one spory sprzeciw ze strony różnych środowisk rolniczych.
(25.01.2023 za farmer.pl)