Konsument zapłaci cenę za porażkę negocjacji brexitowych

15.06.2020 -

Publikacja nowego reżimu celnego UK MFN (taryfa stosowana wobec kraju o statusie najbardziej uprzywilejowanym), Światowych Taryf Wielkiej Brytanii (UKGT) oraz historyczne dane handlowe pokazują, że to konsument UK będzie tym, który zapłaci cenę za brak postępu w przebiegających negocjacjach dot. przyszłych relacji UE-Wielka Brytania.

Pierwsze analizy danych handlowych z 2019 r. pokazują, że koszty taryf nakładanych tylko na produkty mleczne mogą łatwo przekroczyć 1,2 mld euro. UE 27 eksportowała w 2019 r. ponad 500 000 ton serów do UK i tylko te eksporty serów, zgodnie z nowym reżimem UKGT, byłyby przedmiotem taryf importowych w wysokości ponad 800 mln euro.

Ta wartość, na końcu, musi być zapłacona przez konsumenta UK, gdyż kraj nie jest samowystarczalny względem produkcji mlecznej, przy jednoczesnym braku realnej alternatywy dla importu produktów z rynku światowego.

EDA i Dairy UK pracowały niestrudzenie przez ostatnie lata nad konstruktywnymi ramami współpracy, które powinny objąć naszą wspólną europejską ‘laktosferę’ , po wyjść Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Nasze wspólne propozycje włączające rozwiązania dla minimalizacji zaburzeń w handlu, uznawania istniejących dostosowań w prawie żywnościowym, solidne zasady dot. pochodzenia produktu oraz utrzymanie całej istniejącej ochrony GI, były przekazane wszystkim odpowiednim służbom Komisji Europejskiej i rządu UK.

Jesteśmy przekonani, że będą one wzięte pod uwagę podczas trwających negocjacji.

Żywotnym jest, żeby europejski sektor mleczarstwa pracował na bazie wolnego handlu mlekiem i produktami mlecznymi po obu stronach– Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej.

(15.06.2020 za portalspożywczy.pl/EDA)


Współpraca