Koszty w mleczarstwie. Jakie rosną najszybciej?
19.10.2022 -
Jakie koszty mają obecnie największy wpływ na sytuację polskiego mleczarstwa? Mówił o tym podczas 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej dr Jakub Olipra, Starszy Ekonomista Credit Agricole Bank Polska.
Szok cenowy dla mleczarstwa
Jakub Olipra zaważył, że branża mleczarska zmaga się obecnie z silną presją kosztową wynikającą z rosnących cen materiałów, energii, pracy oraz kosztów odsetek od kredytów.
Mimo to w I poł. 2022 r. udało się jej nie tylko utrzymać udział kosztów w przychodach na poziomie średniej wieloletniej, ale również zwiększyć rentowność netto. Wiele jednak wskazuje, że wysoka presja kosztowa będzie obserwowana również w kolejnych kwartałach. Stąd aby utrzymać dobre wyniki finansowe, firmy z branży mleczarskiej muszą uwzględnić w swoich strategiach perspektywy kształtowania się głównych składowych kosztów - powiedział dr Jakub Olipra.
Składowe kosztów sektora mleczarskiego
Najważniejszą składową kosztów w branży mleczarskiej są koszty materiałów, w których dominujący udział ma mleko.
Uważamy, że w najbliższych kwartałach sytuacja popytowo-podażowa na światowym rynku mleka pozostanie napięta, co będzie oddziaływało w kierunku dalszego wzrostu cen produktów mlecznych i cen skupu mleka - ocenił ekspert Credit Agricole
Ceny mleka kluczowe dla przetwórstwa mleczarskiego
Jakub Olipra ocenia, że punkt zwrotny w cyklu nastąpi najwcześniej w I kw. 2023 r., co jednak w znacznym stopniu zależeć będzie od warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych eksporterów produktów mlecznych.
W konsekwencji prognozujemy, że na koniec 2022 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 260 zł/hl, a na koniec 2023 r. ok. 210 zł/hl. Lokalnie czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu będzie również obserwowana w ostatnim czasie zaostrzająca się rywalizacja o surowiec pomiędzy mleczarniami - mówił dr Olipra
Rynek pracy wpływa na zatrudnienie w mleczarstwie
Uważamy, że w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy i wysoką na tle historycznym inflacją presja płacowa pozostanie silna.
Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu wynagrodzeń, w szczególności w branży rolno-spożywczej, będzie również zaplanowany na 2023 r. wzrost płacy minimalnej - mówił Starszy Ekonomista Credit Agricole Bank Polska
(19.10.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)