Kowalczyk: Nie widzę zagrożeń dla unijnych płatności dla rolników

28.10.2022 -

Przy funduszach rolniczych nie widzę takich zagrożeń – powiedział w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk

Był on pytany, czy unijne płatności dla polskich rolników są zagrożone. We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie.

Kowalczyk: Unijne płatności dla rolników nie są zagrożone

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi pytany podczas piątkowej audycji w Programie I Polskiego Radia, czy unijne płatności dla rolników są zagrożone, odpowiedział: "Przy funduszach rolniczych nie widzę takich zagrożeń".

"Trwają wypłaty w tej chwili i plan, który jest na przyszłe lata, jest również zatwierdzony, więc nie ma żadnych podstaw, by poddawać w wątpliwość te płatności" – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dodał, że Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 Polska ma już zatwierdzony, "nie ma wpisanych żadnych warunków, których byśmy nie spełniali".

We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie. Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Co zakłada Plan Strategiczny dla WPR?

Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji.

Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku.

“Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność. Plan ma sprzyjać też produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka” – przypomniał Henryk Kowalczyk.

(28.10.2022 za swiatrolnika.info)


Współpraca