Morwa biała bez tajemnic
Morwa biała jest rośliną liściastą należącą do rodziny morwowatych. Jej rodzimym miejscem występowania jest Azja Południowo-Wschodnia, a dokładniej Chiny Północne, gdzie od dawna jest powszechnie stosowana w medycynie ludowej (ekstrakty z liści były stosowane do obniżania wysokiego ciśnienia krwi i cholesterolu). W Europie morwa, jako roślina rodząca owoce i dostarczająca liści o działaniu prozdrowotnym, jest uprawiana od XI wieku. Powszechnie roślina ta jest znana jako pokarm jedwabników.
Stosowanie morwy białej – przepisy na napar, napój i koktajl
Firma Look Food zachęca do przygotowania (i codziennego spożywania) naparu z morwy białej. Co więcej, na jego bazie można przyrządzić również napój oraz koktajl z morwą białą. Jak przygotować napar? Do filiżanki wystarczy wsypać czubatą łyżeczkę suszu, zalać go wrzątkiem i parzyć przez 10 minut pod przykryciem. Tak przygotowany napar jest gotowy do spożycia.
Napój z morwy białej
Składniki:
- 300 ml schłodzonego naparu z białej morwy Look Food (przygotowanej z Morwy białej 100 proc., nagrodzonej przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”)
- 2 plasterki cytryny
- 1 łyżka nasion Chia Look Food
- 1 łyżka erytrytolu Look Food
- kilka kostek lodu
- kilka listków świeżej mięty
Sposób przygotowania: Nasiona Chia przesypujemy do szklanki z naparem i odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie dodajemy pozostałe składniki, napój jest gotowy do spożycia.
Koktajl z morwą białą
Składniki:
- 200 ml schłodzonego naparu z morwy białej Look Food (przygotowanego z Morwy białej 100 proc. uhonorowanej laurami programu „Doceń polskie”)
- 30 g owoców goji Look Food
- szklanka liści młodego szpinaku
- 1 banan
- 1 łyżka syropu klonowego Look Food
Sposób wykonania: Wszystkie składniki miksujemy i przelewamy do szklanki. Koktajl najlepiej wypić bezpośrednio po przyrządzeniu.
Bogactwo witamin
Morwy są cennym źródłem witamin z grupy B: tiaminy (B1), ryboflawiny (B2) i pirydoksyny (B6). – Właściwości te spowodowały, że naukowcy zaczęli szczegółowo badać morwę białą w kontekście wykorzystania jej w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu II, miażdżyca, czy choroby nowotworowe – podkreśla Marta Walasińska reprezentująca firmę Look Food Sp. z o.o. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu konsumentom „zdrowej żywności”; oferuje zarówno produkty BIO (certyfikowane przez Ekogwarancję), jak i artykuły bezcukrowe, czy bezglutenowe.
O wysokiej jakości propozycji Look Food świadczą certyfikaty Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”, którymi uhonorowano trzy wyroby tej firmy. Jednym z nagrodzonych specjałów jest Morwa biała 100%. Produkt otrzymał od specjalistów z branży spożywczej maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), dlatego uzyskał nie tylko certyfikat „Doceń polskie”, ale także tytuł TOP PRODUKT.
Właściwości morwy białej
– Badacze odkryli, że morwa jest bardzo dobrym źródłem związków fenolowych, stanowiących grupę substancji o charakterze bioaktywnym będącymi naturalnymi antyoksydantami. Właśnie z uwagi na dużą zawartość antyoksydantów morwa jest stosowana w terapii wspomagającej chorobę nowotworową, w szczególności polecana jest przy nowotworach płuc – dodaje M. Walasińska.
Spośród wszystkich polifenoli, w morwie białej najwięcej jest kwasu chlorogenowego.
– Kwas ten spowalnia wydzielanie glukozy do krwi po posiłku oraz zwiększa czułość na insulinę. Właściwości te sprawiają, że morwa jest szczególnie polecana chorym zmagającym się z cukrzycą typu II i osobom chcącym zredukować swoją masę ciała – wyjaśnia przedstawicielka firmy Look Food.
Liście morwy cechą się jednocześnie wysoką aktywnością antybakteryjną i przeciwwirusową, zapobiegają również przebarwieniom skórnym. Co więcej, roślina wykazuje pozytywne działanie na układ nerwowy i może obniżać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz łagodzić objawy Parkinsona. - Napar z młodych liści podawany matkom karmiącym pobudza wydzielanie pokarmu. Liście morwy wykazują ponadto dobroczynne działanie na wątrobę, chroniąc przed jej uszkodzeniami - podsumowuje M. Walasińska.