Nowe trendy w indeksach selekcyjnych bydła mlecznego
16.12.2022 -
W indeksach selekcyjnych w hodowli bydła zachodzą nieustanne zmiany. Doskonalone są obecne i w zależności od potrzeb pojawiają się nowe. O tym, co czeka nas w przyszłości mówił podczas IV Forum Genetycznego Krzysztof Bączkiewicz.
W swoim wystąpieniu Krzysztof Bączkiewicz z Centrum Genetycznego PFHBiPM przypominał, że jeszcze 20 lat temu głównym składnikiem indeksów selekcyjnych były cechy produkcyjne. Dziś większy nacisk kładzie się jednak na cechy funkcjonalne, ale obserwuje się jednocześnie rosnące znaczenie indeksów ekonomicznych, które są wyrażane w walucie danego kraju.
Bączkiewicz podkreślał, że obecnego pokolenia zwierząt zmienić już nie możemy, a indeks selekcyjny wyraża oczekiwania względem kolejnego pokolenia. Wśród wyzwań dla opracowywania nowych indeksów selekcyjnych prelegent wymieniał m.in. postępujące zmiany klimatyczne, powtarzające się problemy z dostępnością paszy oraz nasilający się problem występowania stresu cieplnego.
Wyzwania wynikają również z czynników społeczno-prawnych m.in. rosnących oczekiwań względem hodowców, konieczności poprawy dobrostanu, emisji zanieczyszczeń, jak również coraz mniejszego zaplecza pracowników w gospodarstwach hodowlanych. Jak podkreślał Bączkiewicz, w opracowywaniu indeksów selekcyjnych kluczowe jest dopasowywanie ich do systemów utrzymania, np. w Wielkiej Brytanii funkcjonują trzy różne systemy utrzymania, dla których stworzone są trzy odrębne indeksy.
Przyszłe scenariusze rozwoju indeksów selekcyjnych będą zdaniem prelegenta uwzględniać coraz więcej ocenianych cech, będą wywierać większy nacisk na dostosowanie się do środowiska i będą dążyły do genotypowania całych populacji.
(16.12.2022 za farmer.pl)