Nowozelandzcy rolnicy wzywają do wycofania się Fonterry z Rosji

22.03.2022 -

Fonterra zawiesiła pod koniec lutego eksport przetworów mlecznych do Rosji z powodu wojny w Ukrainie. Jednak nadal zatrudnia w Moskwie pracowników.

Fonterra nadal zatrudnia siedmiu pracowników w swoim biurze w Moskwie i 35 pracowników w spółce joint venture Unifood w Sankt Petersburgu, która zajmuje się produkcją i dystrybucją sera i masła.

Według portalu informacyjnego „Stuff”, prezes Nowozelandzkiego Związku Rolników (FF), Andrew Hoggard, wezwał Fonterrę do całkowitego wycofania się z Rosji.

– Prowadzenie interesów w Rosji będzie zupełnie bezcelowe, ponieważ kraj ten w zasadzie staje się państwem pariasów – pieniądze, które tam zainwestowaliśmy, prawdopodobnie przepadły. Fonterra powinna zrezygnować – powiedział Hoggard.

Według prezesa gospodarka rosyjska upadnie, a spółdzielnia powinna zakończyć działalność i uratować to, co jeszcze można uratować. Dla udziałowców Fonterry rosyjska inwestycja nie jest ani duża, ani mała w porównaniu z kwotami, które Fonterra straciła na inwestycjach w Chinach.

Nawet gdyby Fonterra tam została i zarabiała pieniądze, byłaby odcięta od międzynarodowej bankowości i nie byłoby możliwości wysłania pieniędzy z powrotem do Nowej Zelandii. Hoggard powiedział, że osobiście zgadza się z globalnymi sankcjami finansowymi nakładanymi na Rosję, które mają na celu pokazanie wszystkim, że działania Putina na Ukrainie są niedopuszczalne.

Według portalu Stuff Fonterra odmówiła komentarza na temat wartości swoich inwestycji w Rosji lub wycofania się z nich. Bez odpowiedzi pozostało również pytanie, czy istnieje ryzyko nacjonalizacji Unifood.

(22.03.2022 za farmer.pl)


Współpraca