Powstało porozumienie na rzecz dialogu na temat Zielonego Ładu oraz strategii Od pola do stołu

22.06.2020 -

W dniu 20.05.2020 r., Komisja Europejska opublikowała dwie bardzo ambitne strategie „Od pola do stołu” (F2F) oraz Różnorodności Biologicznej. Oba dokumenty są niezwykle ważnymi i wrażliwymi elementami Europejskiego Zielonego Ładu (EGD), który ma na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a tym samym uczynić unijną gospodarkę neutralną dla środowiska naturalnego.

Nie możemy jednak zapominać, że sukces obu strategii i finalnie EGD zależeć będzie od producentów żywności: rolników, spółdzielni rolniczych i przetwórców.

– Dzisiejsza debata na temat obu strategii jest jednocześnie dyskusją na temat przyszłości nowych pokoleń Unii Europejskiej. Ta nowa generacja to nie tylko konsumenci, ale także producenci – podkreśla Agnieszka Maliszewska, koordynator działań i wiceprzewodnicząca COGECA.

Organizacje rolnicze i przetwórcze od wielu lat podejmują działania na rzecz zrównoważonego rolnictwa i chcą nadal kroczyć w kierunku jeszcze większej dbałości i troski o środowisko. Wiemy o tym od lat i czynimy wiele starań, by cele te osiągnąć. Jednakże naszym zdaniem strategie zaprezentowane przez Komisję Europejską oparte zostały na błędnych założeniach, ukierunkowały się na zmasowany atak na europejskie rolnictwo, idą w kierunku ograniczania europejskiego rolnictwa, a nawet rezygnacji z produkcji rolnej przez wielu rolników.

– Nie możemy nawet na chwilę zapominać, że to rolnicy i przetwórcy są głównymi bohaterami tworzącymi zrównoważony system żywnościowy w Polsce i całej Europie. Przestrzegamy najwyższych norm produkcji żywności, zapewniając naszym polskim i europejskim konsumentom sprawdzoną, bezpieczną oraz zdrową żywność. Jednocześnie musimy zawsze pamiętać, że nie będzie równowagi ekologicznej, bez równowagi gospodarczej. Sektor rolno-spożywczy jest w pełni zaangażowany w realizację celów środowiskowych i przez ostatnie 30 lat poczynił wielkie starania w tym kierunku – mówi Agnieszka Maliszewska.

Jej zdaniem, realia, z jakimi zetknęliśmy się w czasie pandemii COVID-19, jednoznacznie pokazały, że produkcja żywności stanowi dziś kluczowy element gospodarki każdego państwa, odpowiadając ze bezpieczeństwo dostaw żywności, spójność społeczną i ekonomiczną.

– Powołując się na słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen „nikogo nie pozostawimy w tyle” zadbać musimy o ciągłość tych procesów i nie zapominać, że te ważne zmiany będą wymagały inwestycji publicznych i rozsądnego czasu na ich wdrożenie – dodaje.

Jak zaznacza Maliszewska, proponowane zmiany pociągną za sobą wyższe koszty produkcji modelu europejskiego rolnictwa. Sprawią, że żywność europejska będzie mniej konkurencyjna cenowo w stosunku do żywności z importu. Uwzględniając ten fakt, UE musi w pełni zintegrować negocjacje i wdrażanie umów handlowych. Import żywności do UE musi odbywać się na tych samych zasadach dla wszystkich stron, nie tylko w zakresie wymagań, wprowadzania do obrotu, ale także produkcji.

– Rolnicy i przetwórcy przez nas reprezentowani oczekują wsparcia, zarówno w postaci niezbędnych narzędzi finansowania rolnictwa oraz stabilności legislacyjnej, by móc spokojnie patrzeć w przyszłość i inwestować w swoje gospodarstwa i przetwórnie. Dlatego jako wiceprezydent COGAECA, występując w imieniu podpisanych niżej polskich organizacji, zapraszam Państwa do szerokiego dialogu i dyskusji na temat przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa i przetwórstwa. Wspólnie tworzymy potencjał do wspólnego dialogu, chcemy być istotnym elementem tej dyskusji na temat przyszłości polskiego sektora rolno-spożywczego. Licząc na konstruktywny dialog chcemy stawić czoła temu wyzwaniu – podkreśla koordynator porozumienia.

Sygnatariuszami Porozumienia są m.in. Polska Izba Mleka, Polska Federacja Producentów Żywności, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Związek Polskie Mięso, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Związek Polskich Przetwórców Mleka, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Stowarzyszenie Sady Grójeckie, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wraz z 29 jednostkami członkowskimi, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

(22.06.2020 za Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl)


Współpraca