Prezes KZSM: To bardzo dobry rok, ale czas uruchomić wsparcie

17.11.2022 -

Ten rok jest bardzo dobry dla mleczarstwa zarówno pod względem przychodów jak i produkcji, jednak już wydać pogorszenie się koniunktury - mówił Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich podczas konferencji prasowej na targach Mleko-Expo w Warszawie.

Wyniki sektora mleczarskiego

Swoje wystąpienie prezes Broś rozpoczął od podania wyników branży mleczarskiej.

W 2021 roku skupiono w Polsce 12,1 mld litrów mleka, a w 2022 12,45 mld litrów, co daje 2% wzrost. Rekordowy jest także wzrost cen mleka – średnia cena w skupie za litr wynosi w tym roku 2,35 zł, a w ubiegłym wynosiła 1,57 zł., co daje wzrost o ponad 50%.

Wzrosły także przychody rolników, według szacunków aż o 54% - wpływ na to miał zarówno wzrost produkcji mleka, jak i wzrost jego ceny.

Wzrosły także przychody całego sektora mleczarskiego, które są większe o 35-37 proc. niż w roku ubiegłym.

Nadchodzi pogorszenie koniunktury

Zbliżamy się do granicy wzrostu cen skupu mleka. Widzimy, że IV kwartał jest już gorszy i widać korektę na rynku. Spadek cen mleka w proszku widać również na nowozelandzkiej giełdzie, gdzie ceny PMP oraz OMP spadły odpowiednio 11 i 17%.

Nie da się ukryć, że sytuacja rynkowa w Polsce pogarsza się. Nie wiemy jak ułoży się sytuacja z cenami energii i gazu. Docierają do mnie sygnały, że niektóre mleczarnie dostały podwyżki energii elektrycznej wynoszące nawet 800%. A energia jest mleczarstwu bardzo potrzebna, szczególnie do produkcji mleka w proszku czy proszkowania serwatki, której mamy bardzo dużo z racji bycia jednym z największych producentów sera na świecie - mówił Waldemar Broś.

Czy KE powinna uruchomić mechanizmy wsparcia?

Może warto wywrzeć presję na Komisję Europejską w sprawie mechanizmów interwencyjnych na rynku mleka – sugerował prezes Broś. Zastrzegł, że nie chodzi mu o mechanizm prywatnego przechowywania, bo to tylko odsuwa problem w czasie, ale ma na myśli zakupy interwencyjne oraz dopłaty eksportowe. Podkreślił równocześnie, że trzeba zaktualizować ceny stosowane w tych mechanizmach, gdyż obecnie zapisane w dokumentach pochodzą sprzed 15 lat.

Wskazał, że produkty mleczne z zakupów interwencyjnych mogłyby zostać wykorzystane do walki z głodem na świecie jako pomoc humanitarna.

KE powinna pomóc głodującym i równocześnie wesprzeć sektor mleczarski - apelował szef KZSM

(17.11.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca