Relacje Unia Europejska – Wielka Brytania

30.12.2020 -

Wygląda na to, że negocjacje handlowe między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem dobiegają końca.

W związku z tym europejscy rolnicy, spółdzielnie rolnicze, producenci żywności, handlowcy oraz pracownicy sektora rolno-spożywczego wydali wspólne oświadczenie, w którym wskazują jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności. Głównym priorytetem jest ochrona miejsc pracy i umożliwienie rozwoju sektora rolno-spożywczego. W tym ostatnim momencie negocjatorzy powinni dołożyć wszelkich starań, aby osiągnąć obszerne porozumienie handlowe, które przewiduje zerową stawkę celną i zerowe kontyngenty taryfowe oraz wysoki poziom ujednolicenia przepisów, w tym tych dotyczących środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu. Należy dążyć do zapewnienia równych szans, uwzględniając prawa pracowników.

Bez względu na to, czy porozumienie zostanie osiągnięte, czy nie, pilnie należy się zająć pięcioma kwestiami:

  1. W momencie zakończenia negocjacji, wszyscy muszą wiedzieć jakie przepisy handlowe będą obowiązywać między UE a Zjednoczonym Królestwem, aby uniknąć chaosu gospodarczego i niepewności zatrudnienia w sektorze, który został już raz szczególnie dotknięty przez pandemię Covid-19.
  2. Zjednoczone Królestwo opuści jednolity rynek oraz unię celną, co wiąże się z wprowadzeniem procedur celnych, obciążeniami regulacyjnymi i wzrostem kosztów transportu. Scenariusz bez porozumienia, który wiąże się z nałożeniem wysokich ceł i wymogów celnych, może doprowadzić do tragicznej sytuacji. Jako że sektor rolno-spożywczy prawdopodobnie odczuje wpływ Brexitu dotkliwiej niż inne sektory, należy wprowadzić konkretne środki umożliwiające płynne przejście oraz zapewnić szerokie wsparcie w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej UE.
  3. Władze publiczne powinny przygotować sprawne i skuteczne kampanie informacyjne, które pomogą przedsiębiorstwom zrozumieć nowe zasady i zaplanować ich działalność.
  4. Należy chronić prawa pracowników oraz zapewnić przedsiębiorcom niezbędne wsparcie, aby utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia milionów pracowników, którzy pracują w europejskim sektorze rolno-spożywczym.
  5. By odpowiedzieć na możliwe zakłócenia i sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić po 31 grudnia 2020 r., niezbędne jest stałe prowadzenie dialogu z Komisją Europejską, władzami Zjednoczonego Królestwa, a także partnerami społecznymi i stronami zainteresowanymi.

Bez względu na rezultat negocjacji Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo, powinni dołożyć wszelkich starań, aby wypracować solidne i owocne relacje z korzyścią dla wszystkich.

(30.12.2020 za pfhb.pl)


Współpraca