Rozmowy polsko-australijskie

26.10.2022 -

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik spotkał się z J.E. Lloydem Brodrickiem, ambasadorem Australii w Polsce. Rozmowa dotyczyła możliwości rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Australią w kontekście handlu towarami rolnymi.

Stan relacji dwustronnych w sektorze rolnym

Wiceminister Ryszard Bartosik zwrócił uwagę na potrzebę podejmowania wspólnych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności łańcuchów dostaw w kontekście trudnej sytuacji na rynkach rolnych. Wyraził zainteresowanie rozwojem wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Australią, m.in. poprzez poszerzenie asortymentu polskich produktów wysyłanych na rynek australijski.

Strona polska liczy w szczególności na uznanie przez Australię regionalizacji w zakresie ASF i dopuszczenie możliwości eksportu z Polski do Australii gotowanych i peklowanych produktów mięsnych wieprzowych. Oczekujemy także na zakończenie uzgodnień dotyczących świadectwa zdrowia dla osłonek kolagenowych oraz kazeiny i kazeinianów na cele paszowe.

Ambasador Lloyd Brodrick z uznaniem odniósł się do wsparcia udzielanego przez Polskę Ukrainie. Zadeklarował gotowość Australii do współpracy w zakresie zwiększania wzajemnych obrotów handlowych oraz dialogu w sprawach dostępu polskich produktów do rynku australijskiego.

Polski eksport do Australii

W 2021 r. polski eksport artykułów rolno-spożywczych do Australii osiągnął poziom 104,5 mln EUR. Największym zainteresowaniem importerów australijskich cieszyły się: herbata, wyroby piekarnicze i cukiernicze, czekolada oraz ryby. W okresie styczeń – sierpień 2022 r. wartość eksportu wyniosła 75 mln EUR. Oznacza to wzrost o 14,5% w stosunku do analogicznego okresu roku 2021.

Negocjacje umowy o wolnym handlu między UE a Australią (FTA)

Rozmówcy wymienili się opiniami na temat stanu i perspektyw zakończenia negocjacji.

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik wyraził nadzieję, że negocjacje doprowadzą do zawarcia zrównoważonego porozumienia, które przyczyni się do wzrostu wzajemnej wymiany handlowej, przy uwzględnieniu wrażliwości sektora rolnego.

Ambasador Lloyd Brodrick poinformował, że podczas ostatniej rundy negocjacyjnej, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Brukseli, udało się uzyskać postęp w rozmowach. Szereg negocjowanych tematów wymaga jeszcze dalszej pracy, w tym zagadnienia dotyczące wymiany koncesji taryfowych w dostępie do rynku między UE i Australią. Niemniej jednak strona australijska liczy na osiągnięcie w przyszłym roku porozumienia, które będzie mogło być poparte również przez Polskę.

Negocjacje umowy FTA rozpoczęły się w 2018 r. W imieniu państw członkowskich rozmowy z Australią prowadzi Komisja Europejska. Zakres umowy ma objąć wiele istotnych obszarów współpracy gospodarczej. Uzgodnienia dotyczą m.in. zasad handlu towarami (także rolnymi), liberalizacji ceł w wymianie handlowej, współpracy w sprawach sanitarnych i fitosanitarnych (SPS). Dotychczas odbyło się 13 rund negocjacyjnych.

(26.10.2022 za MRiRW)


Współpraca