Ruszyły konsultacje w ramach Społecznego Paktu dla Rolnictwa. Eksperci pracują nad rekomendacjami, które następnie zostaną przedstawione politykom i decydentom
12 grudnia br. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w ramach Społecznego Paktu dla Rolnictwa. Projekt, realizowany pod patronatem Ministerstwa Klimatu Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również patronatem honorowym Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ma na celu wypracowanie rekomendacji dla polskiego sektora rolnego w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, i szerzej polityki państwa w tym zakresie
Społeczny Pakt dla Rolnictwa to platforma dialogu łącząca przedstawicieli różnych środowisk: ekspertów naukowych, rolników, przetwórców żywności, sieci handlowe, organizacji branżowych i konsumenckich oraz decydentów. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na rosnące wyzwania i koszty klimatyczne, z którymi mierzy się polski sektor rolny. Jak wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tegoroczne ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak przymrozki i gradobicia, spowodowały znaczące straty w rolnictwie, przekraczając przewidziane szacunki szkód. Sytuacja ta jasno pokazuje potrzebę systemowych rozwiązań i szerokiej współpracy na rzecz adaptacji polskiego rolnictwa do zmieniających się warunków klimatycznych.
Ramię w ramię w trosce o rolnictwo
Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie Społeczny Pakt dla Rolnictwa, którego inicjatorem jest dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert w dziedzinie polityki klimatycznej i jej integracji z polityką rolną, przedstawiciel Polskiego Klubu Ekologicznego. – Polskie rolnictwo stoi przed bardzo dużym wyzwaniem, ale jednocześnie szansą na stopniową transformację i wyznaczenie ścieżki tej transformacji w całej Unii Europejskiej. Jednak tylko wspólne, zintegrowane działania wszystkich interesariuszy łańcucha produkcji rolno-spożywczej, począwszy od rolników, aż po producentów i dystrybutorów i administrację rządową i otoczenie społeczne są w stanie sprawić, że ta szansa zostanie wykorzystana – mówi dr hab. inż., profesor SGGW Zbigniew Karaczun.
Właśnie dlatego do współpracy w ramach Paktu zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prywatni i zrzeszeni przedstawiciele rolników, producenci i sieci handlowe, instytucje finansowe, a także organizacje branżowe, konsumenckie oraz przedstawiciele świata nauki.
Priorytety dla polskiej prezydencji
Konsultacje w ramach Paktu mają szczególne znaczenie w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku. Wśród kluczowych tematów znajdą się:
- przyszły kształt Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej,
- transformacja w kierunku rolnictwa regeneratywnego,
- zaplanowanie budżetu, uwzględniając potrzeby rolników,
- wsparcie rolników w adaptacji do negatywnych skutków zmiany klimatu,
- stopniowe, ale regularne wdrażanie praktyk proklimatycznych w polskim rolnictwie.
Wsparcie szyte na miarę
Danone, jako jeden z partnerów wspierających Społecznego Paktu dla Rolnictwa, aktywnie angażuje się w transformację polskiego rolnictwa. Przykładem tego zaangażowania jest program DAN-Agri, w ramach którego do końca 2025 roku firma przeznaczy ponad 10 mln złotych na wsparcie swoich dostawców mleka w redukcji emisyjności gospodarstw. – Transformacja gospodarstwa rolniczego jest wyzwaniem, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i organizacyjnym, przede wszystkim dla jego właściciela. Z większością naszych dostawców mleka współpracujemy od lat, znamy ich potrzeby, dlatego w latach 2024-2025 inwestujemy w promowanie i angażowanie dostawców w projekty wspierające tę transformację, np. rolnictwo precyzyjne, mapowanie pól, analizę gleb, wsparcie w zarządzaniu stadem, audyty mające na celu ustalić stan gospodarstwa, fachowe doradztwo czy materiały informacyjne – tłumaczy Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
Program obejmuje m.in. dofinansowanie i wsparcie merytoryczne w budowie biogazowni rolniczych oraz zapewnienie dodatków paszowych wpływających na obniżenie emisji metanu. Dodatkowo, w ramach programu prowadzone są działania wspierające wdrażanie praktyk rolnictwa regeneratywnego, które przyczyniają się do poprawy jakości gleby i zwiększają odporność gospodarstw na zmiany klimatu oraz rozpoczęcie współpracy z interesariuszami na rzecz retencji wody na Kujawach.