Rynek mleka ożywi się najwcześniej w przyszłym roku

27.08.2015 -

18 września mieliśmy do czynienia z pierwszym od marca br. wzrostem cen produktów mlecznych na aukcji GlobalDairyTrade, co zwiększyło oczekiwania uczestników rynku na ożywienie na światowym rynku mleka. Uwzględniając obecną sytuację rynkową uważam, że trwałego ożywienia należy oczekiwać jednak nie wcześniej niż w I połowie 2016 r. – powiedział Jakub Olipra z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.

Uważam jednak, iż do wyników aukcji należy podchodzić ostrożnie, gdyż utrzymująca się nadpodaż nie uzasadnia takiego wzrostu cen i istnieje znaczące prawdopodobieństwo korekty w najbliższych miesiącach. Przykład takiej korekty miał miejsce w marcu br. – mówi ekspert.

Czynnikiem stanowiącym wsparcie dla takiej oceny jest ostatnie załamanie na chińskim rynku finansowym, będące konsekwencją m.in. spowolnienia gospodarczego w Państwie Środka. Będzie ono ograniczało odbudowę popytu na mleko i produkty mleczne w Chinach. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem powrotu rynku mleka i produktów mlecznych do równowagi jest spadek produkcji. Będzie on konsekwencją zmniejszenia opłacalności produkcji w wyniku dalszych obniżek cen.

Zdaniem Jakuba Olipry, przyczyną kontynuacji spadku cen mleka i produktów mlecznych na światowych rynkach jest utrzymująca się ich znacząca nadpodaż. Po stronie popytowej mamy do czynienia ze słabym popytem w Chinach, będących jednocześnie największym importerem mleka i produktów mlecznych na świecie.

Zgodnie z danymi CLAL w okresie od stycznia do czerwca 2015 r. wielkość chińskiego importu produktów mlecznych zmniejszyła się o 22,7% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei po stronie podażowej nadal utrzymuje się wzrost produkcji. Od stycznia do czerwca br. produkcja mleka wśród pięciu największych eksporterów mleka i produktów mlecznych (EU, USA, Nowa Zelandia, Australia, Argentyna) zwiększyła się o 0,9% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. W efekcie, jednoczesny spadek popytu i wzrost podaży oddziałuje w kierunku dalszego spadku cen.

(27.08.2015 za Roman Wieczorkiewicz portalspozywczy.pl)

Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA


Współpraca