Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027
26.01.2023 -
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej 2023-2027. Określa ona zasady uruchamiania unijnych środków przeznaczonych na wsparcie rolnictwa w Polsce.
Dostosowanie polskich przepisów do unijnych
Za przyjęciem ustawy głosowało 431 posłów, przeciw było 12, nikt się nie wstrzymał.
Podczas II czytania ustawy posłowie nie zgłosili poprawek. Wprowadzono tylko jedną poprawkę redakcyjną podczas I czytania projektu.
Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w kwestii finansowania Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Określa m.in. właściwość organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Kto i jak dzieli środki na rolnictwo?
W ustawie znalazły się przepisy dotyczące zasad uruchamiania środków z budżetu państwa na wyprzedzające współfinansowanie kosztów kwalifikowanych oraz wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym, a także pomocy technicznej.
Funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z europejskich funduszy rolnych wykonywać będzie minister finansów, przy udziale ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Rola ARiMR w dystrybucji środków unijnych
Środki z europejskich funduszy przekazywane będą do ARiMR, na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję. Natomiast pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez ministra rolnictwa.
Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów zostaną określone w rozporządzeniu ministra finansów, w porozumieniu z ministrem rolnictwa.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
(26.01.2023 za portalspozywczy.pl/PAP)