Technologia blockchain posłuży do walki z uchylaniem się od podatków

07.10.2022 -

Parlament Europejski chce, aby technologia blockchain służyła państwom UE do zautomatyzowania poboru podatków oraz do większej koordynacji przy opodatkowaniu kryptowalut. „To kolejny krok w skutecznej walce z uchylaniem się od opodatkowania w UE” – powiedziała europosłanka Andżelika Możdżanowska (PiS).

Blockchain: Co to jest?

Blockchain jest specjalnym rodzajem bazy danych, która zawiera stale rosnącą liczbę informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą. Każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu, kiedy został stworzony oraz link do poprzedniego bloku, będącego zaszyfrowanym "streszczeniem" jego zawartości. Na tej technologii opierają się kryptowaluty.

Blockchain w administracji skarbowej

Sprawozdanie europosłanki Lidii Pereiry (EPL), którego kontrsprawozdawcą była europosłanka Możdżanowska, zostało przyjęte przez PE na odbywającym się w tym tygodniu posiedzeniu plenarnym 566 głosami za, przy 7 głosach przeciw i 47 wstrzymujących się.

Zdaniem Parlamentu Europejskiego, państwa członkowskie muszą wykorzystywać wszystkie dostępne instrumenty w celu ułatwienia skutecznego poboru podatków, a jednym z tych instrumentów jest właśnie blockchain. Europosłowie wskazują, że unikalne funkcje tej technologii mogą zautomatyzować pobór podatków, ograniczyć korupcję i lepiej identyfikować aktywa, które podlegają opodatkowaniu.

"Nasze sprawozdanie wskazuje, iż technologia blockchain to skuteczny instrument, który może być również skutecznie wykorzystywany przez administracje skarbowe państw, np. w celu monitorowania transakcji VAT w czasie rzeczywistym, czy koordynacje rejestrów podatkowych różnych jurysdykcji. Technologia powinna ułatwiać oraz usprawniać nasze działania, dlatego tak ważne jest dla nas jej użycie i rozwijanie" - powiedziała Możdżanowska.

Sprawozdanie PE wzywa też Komisję Europejską do oceny sposobów opodatkowania aktywów kryptograficznych przez różne państwa członkowskie oraz do większej koordynacji tego opodatkowania w UE.

"Aktywa kryptowalutowe muszą podlegać sprawiedliwemu, przejrzystemu i skutecznemu opodatkowaniu. Nasze kolejne kroki to przede wszystkim ocena sposobów opodatkowania aktywów kryptowalutowych przez różne państwa członkowskie" - zaznaczyła Możdżanowska.

Jak dodała, w tym kontekście trzeba pamiętać o suwerenności podatkowej państw członkowskich.

"Musimy również opracować jasną i szeroko akceptowaną definicję aktywów kryptowalutowych oraz spójną definicję tego, co stanowiłoby zdarzenie podlegające opodatkowaniu" - dodała europosłanka PiS.

(07.10.2022 za portalspozywczy.pl/PAP)


Współpraca