Technologia kluczem do zdrowia pracowników: Unikalny program w Nagel-Group
Optymalizacja czasu na określone czynności oraz dbałość o zdrowie pracowników – w tym celu Nagel-Group sprawdziła przebieg 580 tras aż 37 pracowników w 48 obszarach magazynu, co dało aż 3,3 miliardy zebranych danych. Unikalny pilotażowy projekt przyniósł ważne wnioski. Jakie?
Wyeliminowanie nieergonomicznych pozycji w pracy, zbyt długich ścieżek poruszania się oraz ograniczenie niepotrzebnych czynności pracowników to sposób zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i dbałości o ich zdrowie. Przed takim wyzwaniem stanęła Nagel-Group, która w magazynie w Komornikach k. Poznania przeprowadziła innowacyjne badanie. Jego wyniki pozwoliły na opracowanie systemu pracy, który pozwoli łączyć obie te kwestie.
Motion-Mining®– jak to działa?
Nowoczesne technologie w logistyce nie są niczym nowym. Tym razem jednak kierownictwo Nagel-Group wraz z MotionMiners postanowiło wdrożyć unikalny program badawczy. MotionMiners to firma z Dortmundu w Niemczech, założona w 2017 roku w celu przeprowadzania analiz dotyczących wydajności i ergonomii dla optymalizacji procesów.
Działanie wymagało nie tylko otwartości ze strony kadry zarządzającej, ale przede wszystkim ze strony pracowników. Dlaczego? Otóż głównym założeniem programu był szczegółowy monitoring poruszania się pracowników przez cały czas ich pracy – zarówno pokonywanej w magazynie drogi, czasu spędzanego w danych obszarach, jak i pozycji ciała, w jakiej realizują zadania. Najpierw przez kilka godzin za pomocą kamer obserwowano, co dzieje się we wszelkich badanych przestrzeniach. Materiał video pozwolił na „przetłumaczenie” danych liczbowych otrzymanych z czujników noszonych przez pracowników, na konkretne czynności przez nich wykonywane.
– Każdy pracownik miał założone opaski na ręce oraz pas na biodrach z czujnikami, a zainstalowane w różnych lokalizacjach urządzenia (dokładnie 97 beaconów) za pośrednictwem bluetootha zbierały sygnały od pracowników, po czym przekazywały je do chmury, gdzie były magazynowane i analizowane. Oczywiście zanim przeprowadziliśmy cały proces, przygotowywaliśmy do niego naszych pracowników. Dokładnie poinformowaliśmy o celu działań oraz o tym, czego mogą się spodziewać ze strony zespołu badawczego – mówi Mateusz Sikorski, Dyrektor Operacyjny Nagel-Group.
Aż 3,3 mld danych
Badanie trwało dwa tygodnie, w jego czasie przeanalizowano dokładnie 3,3 miliarda danych zebranych z 580 tras pokonywanych przez 37 pracowników w 48 obszarach. Pod lupę wzięto dokładnie 74 000 godzin pracy wszystkich zatrudnionych!
Szczegółowo przyjrzano się procesom komisjonowania palet oraz przygotowania ich do wysyłki. Wnioski płynące z badania pokazały, które obszary wymagają poprawy oraz jak duże mogą być zalety optymalizacji.
Badanie wskazało drogę…
– Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że potrzebujemy zmian. Badanie potwierdziło nasze przypuszczenia, a twarde dane zebrane w raportach zmotywowały nas do podjęcia właściwych decyzji – dodaje Mateusz Sikorski.
Wnioski wynikające z badania pozwoliły zoptymalizować trasy pokonywane przez pracowników, zredukować czasy oczekiwania w różnych obszarach, np. przy urządzeniach czy zredukować kolejki podczas komisjonowania i kompletowania. Zmiana ról (np. dedykowani pracownicy do foliowania palet), wykorzystanie środków pomocniczych, korekta lokalizacji drukarek czy pozycji stacji foliujących – oto kolejne przykłady optymalizacji czasu przy kolejnych zadaniach.
Dodatkowo udało się zredukować ilości postojów pracowników komisjonujących, którzy oczekiwali na możliwość podejścia do palet z których pobierany był towar do pickingu.
…do ergonomicznej pracy
– Badanie pozwoliło nam nie tylko oszczędzić czas, lecz też przyjrzeć się szczegółowo ergonomii pracy, a tym samym zredukować liczbę sytuacji, w której pracownicy są w niewygodnej pozycji, np. schylenia, które stanowiły 17 % czasu pracy. Badanie pokazało też, że w ciągu zmiany nasi pracownicy pokonywali aż 8 km. Te liczby udało się zredukować dzięki wnioskom z badania i wprowadzonym optymalizacjom. Ponadto, aby jeszcze bardziej zadbać o zdrowie pracowników magazynowych i zapobiec ich kontuzjom wynikającym z charakteru pracy, oddział w Komornikach planuje szkolenia prowadzone przez fizjoterapeutę oraz montaż szuflad na regały paletowe. Dzięki temu warunki pracy w naszych magazynach stale się poprawiają – dodaje Agnieszka Talarczyk, HR & Marketing Manager w Nagel-Group.
(Informacja prasowa Nagel-Group)