Tego zakaże UE. "W końcu weźmie odpowiedzialność za odpady z tworzyw sztucznych"

19.11.2023 -

Parlament i Rada UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przeglądu unijnych procedur i środków kontroli dotyczących przemieszczania odpadów.

Zakaz eksportu odpadów z tworzyw sztucznych do krajów spoza OECD

Uzgodnione prawo ma na celu skuteczniejszą ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego, przyczyniając się jednocześnie do osiągnięcia unijnych celów w zakresie neutralności klimatycznej, gospodarki o obiegu zamkniętym i zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń.

Przedstawiciele państw członkowskich porozumieli się z negocjatorami z Parlamentu Europejskiego w sprawie zakazu eksportu odpadów z tworzyw sztucznych do krajów spoza organizacji krajów uprzemysłowionych OECD. Oznacza to, że początkowo zakazany będzie eksport odpadów z tworzyw sztucznych do Afryki lub dużych części Azji.

Istnieją jednak przepisy przejściowe dotyczące okresu po wejściu w życie nowych przepisów: kraje spoza OECD mają wówczas pięć lat na złożenie wniosku o wyjątki. Aby było to jednak możliwe, gospodarka odpadami w tych krajach musi spełniać określone wymagania.

Transport odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia w innym kraju UE

W porozumieniu zatwierdzono utworzenie grupy ds. egzekwowania prawa w celu poprawy współpracy między krajami UE w celu zapobiegania nielegalnym transportom i ich wykrywania. Komisja będzie mogła przeprowadzać inspekcje, we współpracy z organami krajowymi, w przypadku gdy istnieje wystarczające podejrzenie, że ma miejsce nielegalne przemieszczanie odpadów.

W 2020 r. UE wyeksportowała około 33 mln ton odpadów

Zakazując wywozu odpadów z tworzyw sztucznych, prawodawcy chcą przede wszystkim zapobiec wynikającemu z tego zniszczeniu środowiska w krajach trzecich - stwierdziła Komisja Europejska. Naukowcy szacują, że co roku na całym świecie do oceanów trafia około 4,8-12,7 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Odpowiada to w przybliżeniu jednemu ładunkowi ciężarówki na minutę.

Według Komisji w 2020 r. UE wyeksportowała około 33 mln ton odpadów. Duża jej część trafiła do Turcji, ale także do krajów spoza OECD, takich jak Indie, Indonezja i Pakistan.

UE w końcu przejmie odpowiedzialność za odpady z tworzyw sztucznych

„Wynik naszych negocjacji zapewni Europejczykom większą pewność, że nasze odpady będą odpowiednio zagospodarowane, niezależnie od tego, dokąd zostaną wysłane. UE w końcu przejmie odpowiedzialność za odpady z tworzyw sztucznych, zakazując ich eksportu do krajów nienależących do OECD. Po raz kolejny kierujemy się naszą wizją, że odpady są zasobem, jeśli są odpowiednio zarządzane, ale w żadnym wypadku nie powinny powodować szkód dla środowiska ani zdrowia ludzkiego" - powiedziała duńska parlamentarzystka UE Pernille Weiss z grupy chadeckiej EPP.

Zdaniem parlamentu rozporządzenie powinno obowiązywać dwa i pół roku od wejścia ustawy w życie. Parlament i państwa UE muszą jeszcze formalnie zatwierdzić porozumienie.

(19.11.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca