Trwa nabór na inwestycje w OZE w gospodarstwach. Jakie są warunki wsparcia?
13.02.2023 -
Trwa nabór wniosków na inwestycje w gospodarstwach związane z wykorzystaniem OZE. Termin przyjmowania wniosków upływa z dniem 1 marca. Aby ułatwić właścicielom gospodarstw podejmowanie decyzji, ARiMR zamieściła na swojej stronie 29 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
W obszarze “zielona energia w gospodarstwie” o dofinansowanie mogą się ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo o powierzchni przynajmniej 1 ha lub posiadają nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Pomoc nie przysługuje tym, którzy zajmują się chowem i hodowlą ryb bądź prowadzą działalność o charakterze naukowo-badawczym.
W zakresie instalacji OZE rolnicy mogą otrzymać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych wraz magazynem energii, a także na instalację pomp ciepła, o ile są one połączone z instalacją fotowoltaiczną.
Jak informuje Agencja, panele fotowoltaiczne muszą być zainstalowane na dachach, jeśli te nie są wykonane z azbestu. Warunkiem jest też, by urządzenia zakupione z dofinansowaniem były usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych. Poza tym, produkcja prądu przez urządzenia objęte wsparciem musi być dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa. Całkowita moc tych urządzeń nie może przekroczyć 50 kW, przy czym wykorzystanie mocy przypadającej na budynki mieszkalne jednorodzinne nie może przekraczać 10 kW i stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń. Magazyn energii musi przyjmować co najmniej połowę prądu wytwarzanego przez tę instalację fotowoltaiczną.
Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, do których należą m.in.: zakup urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania, budowa lub zakup elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu czy koszty zakupu pomp ciepła. Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Standardowy poziom wsparcia to 50% kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. młodego rolnika – 60% Limit wykorzystany w obszarze F nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, czyli A (produkcja prosiąt), B (produkcja mleka krowiego), C (produkcja bydła mięsnego), D (innowacje) oraz E (nawadnianie w gospodarstwie).
Z informacji zamieszczonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można dowiedzieć się m.in.:
- czy zakup magazynów energii jest obowiązkowy;
- czy można skorzystać z dofinansowania by powiększyć swoją instalację fotowoltaiczną, która już ma moc 50kW
- w jaki sposób ARiMR weryfikowała będzie zużycie prądu na potrzeby budynków mieszkalnych w gospodarstwach rolnych
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zamieszczone są na stronie https://www.gov.pl/web/arimr/faq-poddzialanie-413-modernizacja-gospodarstw-rolnych—obszar-zielona-energia-w-gospodarstwie
(13.02.2023 za wrp.pl)