Warto być patriotą konsumenckim i wybierać polskie produkty

– Jeżeli zmienilibyśmy tylko o 1 procent nasze nawyki konsumenckie na rzecz produktów wyprodukowanych w Polsce, wówczas wpływy do budżetu wzrosłyby o 7 mld zł – mówi Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A więc byłoby więcej pieniędzy np. na służbę zdrowia, edukację, obronność.

Dodaje, że w przypadku artykułów spożywczych, w najpełniejszy sposób wspieramy naszą gospodarkę wówczas, gdy kupujemy te, które zostały wytworzone w Polsce, z surowców wyprodukowanych przez polskich rolników.

– W ten sposób budujemy niesamowicie ważne zachowanie konsumenckie, czyli patriotyzm konsumencki – podkreśla Marcin Wroński. – Kupując produkty, od których podatki są odprowadzane w naszym kraju, wspieramy budżet krajowy.

Patriotyzm konsumencki jest znanym i popularnym trendem w Europie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Taka postawa konsumentów przyczynia się do budowania silnej gospodarki. Kupując polskie produkty wspieramy też firmy, które je wytwarzają (pomagamy im tworzyć miejsca pracy), polskich rolników i ich rodziny, a także całą tzw. branżę okołorolniczą (producentów maszyn rolniczych, pasz itp.).

Kolejnym istotnym elementem przemawiającym za kupowaniem polskiej żywności jest ochrona środowiska. Jeżeli kupujemy rodzime produkty, to pozostawiają one znacznie mniejszy ślad węglowy związany z transportem.

Powodów, by kupować polską żywność, w tym produkty mleczarskie, które według zaleceń żywieniowych powinniśmy spożywać codziennie (dorośli 2-3 porcje dziennie, a dzieci 3-4), jest znacznie więcej. Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że są to produkty bardzo wysokiej jakości.

– Nasze mleczarnie należą do najnowocześniejszych w Europie – zauważa Marcin Wroński. – Przemysł mleczarski przeszedł w ostatnich latach ogromną transformację. A nasze produkty mleczarskie wyróżniają się nie tylko wysoką jakością, ale również stosunkowo niską ceną. To daje gwarancję dobrego wyboru konsumenckiego.

Wysoka jakość polskich produktów mleczarskich w dużej mierze jest zasługą surowca. Przez ostatnie dwudziestolecie rolnicy inwestowali w swoje gospodarstwa, unowocześniali je. Dlatego dostarczają do mleczarni surowiec najwyższej jakości.

– Obecnie udój odbywa się w nowoczesnych oborach wyposażonych w hale, a nawet roboty udojowe oraz wysokiej jakości urządzenia do udoju schładzania mleka – podkreśla przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Toteż mleko ma lepszą jakość mikrobiologiczną.

Warty podkreślenia jest również sposób żywienia polskich krów – oparty na naturalnych paszach. Nasi gospodarze zużywają dużo mniej pestycydów i nawozów, co przekłada się na jakość produkowanej przez nich żywności.

Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

(Informacja Polskiej Izby Mleka)


Współpraca