Współpraca polsko-indonezyjska

27.10.2022 -

Sekretarz stanu Lech Kołakowski uczestniczył w spotkaniu Polsko-Indonezyjskiej Grupy Parlamentarnej z udziałem ambasador Republiki Indonezji w Polsce Anity Luhulimy oraz przedstawicieli polskiej branży rolno-spożywczej.

Stan i perspektywy współpracy

Podczas spotkania wiceminister Kołakowski omówił najważniejsze kwestie dotyczące polskich relacji rolnych z Indonezją. Potwierdził zainteresowanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi intensyfikacją współpracy dwustronnej, w tym niwelowaniem deficytu w handlu towarami rolno-spożywczymi. Podkreślił przy tym konieczność szerszego otwarcia rynku indonezyjskiego dla produktów z Polski.

Ambasador Luhulima wskazała na niewielki udział artykułów rolno-spożywczych we wzajemnej wymianie towarowej. Wyraziła nadzieję na rozwój współpracy w tym obszarze. Zadeklarowała ponadto wsparcie w kontaktach z resortem rolnictwa Indonezji w zakresie prowadzonych procedur dostępowych.

Wymiana handlowa

Wiceminister Kołakowski zwrócił uwagę na rosnące znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście trudnej sytuacji na światowych rynkach spowodowanej pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie.

– W ubiegłym roku Polska wyeksportowała na rynki zagraniczne towary rolno-spożywcze o wartości przekraczającej kwotę 37 mld euro. Głównymi odbiorcami polskiej żywności były kraje unijne, sprzedaż do tych krajów stanowiła 73% wartości całego eksportu. Natomiast pozostała sprzedaż odbywała się do krajów trzecich, w tym do państw ASEANpowiedział wiceminister Kołakowski.

W 2021 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Indonezji wyniosła 31,5 mln euro. Na rynek indonezyjski sprzedajemy głównie serwatkę, która wg danych za 2021 r. stanowiła blisko połowę wartości całego eksportu rolnego do tego kraju. Natomiast wartość polskiego importu z Indonezji w 2021 r. wyniosła 45,9 mln euro. Do Polski sprowadzaliśmy głównie orzechy oraz herbatę.

(27.10.2022 za MRiRW)


Współpraca