Zeroemisyjność w przemyśle. Czy polskie firmy są gotowe na pakiet Fit for 55?
Wprowadzony przez Komisję Europejską pakiet Fit for 55 nakłada m.in. na Polskę zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o 55% względem 1990 roku. Transformacja ta ma być przeprowadzona w niespełna 8 lat, czyli do 2030 roku. To ogromne wyzwanie biorąc pod uwagę aktualną sytuację geopolityczną, która przekłada się na dużą niepewność w obrębie rynku energetycznego.
Jak tłumaczy ekspert DB Energy – Piotr Danielski: – Jeszcze kilka miesięcy temu z optymizmem odnosiliśmy się do wymogów zawartych w pakiecie Fit for 55. Dziś dużo trudniej wyobrazić sobie konsekwencje związane z dostosowaniem się do tych regulacji. Biorąc jednak pod uwagę̨ sytuację na rynku energii i aktualne koszty paliw to cele określone w pakiecie Fit for 55 mogą̨ okazać́ się̨ łatwiejsze do osiągniecia. Czynnik ekonomiczny wymusza bowiem wprowadzanie rozwiązań́ służących poprawie efektywności energetycznej, a to z kolei szansa na zmniejszenie skali źródeł potrzebnych do transformacji.
- Czy polskie firmy są gotowe na wdrożenie pakietu Fit for 55?
- Co stanowi główną przeszkodę w przygotowaniu i wdrożeniu strategii zeroemisyjnej?
- Czy można osiągnąć zeroemisyjność w sposób niepogarszający wyników finansowych?
- Jakie są prognozy związane z kształtowaniem się cen energii na przestrzeni roku i najbliższych 5-at?
Zachęcamy do lektury raportu „Zeroemisyjność w przemyśle”, którego celem jest znalezienie odpowiedzi nt. aktualnej sytuacji polskich przedsiębiorstw w zakresie świadomości dostępnych strategii zeroemisyjnych oraz gotowości na ich wdrożenie.
Partnerami projektu są: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.
(Informacja DB Energy)