ALIMAMIX MOTION – prezentacja pierwszego polskiego samojezdnego wozu paszowego od ALIMA-BIS

W czwartek 9 maja na terenie gospodarstwa hodowlanego Paul Polska znajdującego się w Jarosławcu nieopodal Środy Wielkopolskiej odbył się pokaz pracy oraz konferencja prasowa, prezentująca samojezdny i samozaładowczy wóz paszowy ALIMAMIX MOTION produkcji ALIMA-BIS – absolutną nowość na polskim ryku maszyn rolniczych. Uczestnicy spotkania mieli możliwość nie tylko zapoznać się z genezą i etapami projektowania i konstruowania maszyny, ale przede wszystkim zobaczyć ją na żywo podczas wykonywania pełnych cykli ładowania, mieszania i zadawania paszy.

 
ALIMAMIX MOTION to maszyna, która została od początku zaprojektowana, wyprodukowana i poddana wielomiesięcznym testom w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przy znaczącym wsparciu i udziale zespołu doradczo–badawczego z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
Prezentowana demonstracyjna wersja samozaładowczego i samojezdnego wozu ALIMAMIX MOTION była testowana w Gospodarstwie Hodowlanym Paul Polska w Jarosławcu koło Środy Wielkopolskiej, gdzie przepracowała blisko 350 godzin w różnych warunkach. Maszyna służyła w codziennej pracy przy skarmianiu wysokowydajnych grup krów mlecznych, co było prawdziwym wyzwaniem i dodatkową mobilizacją dla producenta. Intensywna realizacja zadań i monitoring parametrów pracy maszyny i jej podzespołów, pozwoliły na bieżąco wprowadzać niezbędne modyfikacje i udoskonalenia. Wóz paszowy od ALIMA-BIS spełnia wszystkie wymagania postawione mu w ramach założeń i kamieni milowych projektu Narodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, a także cele uniwersyteckiego środowiska ekspertów oraz przede wszystkim praktyków, jakim są przedsiębiorcy prowadzący gospodarstwa hodowlane i producenci mleka. To zdecydowanie uwiarygadnia cały projekt, potwierdza jego rzetelność i gotowość wprowadzenia maszyny na rynek polski i europejski.
Jednoślimakowy wóz paszowy ALIMAMIX MOTION napędzany jest silnikiem VOLVO o mocy 129 kW (175 KM) wraz z układem DPF oraz z systemem ADBlue (Stage V), spełniającym najnowsze normy emisji spalin. Układ jezdny przenosi napęd na dwie osie, które dodatkowo są skrętne. Tryb pracy „psi chód” znacznie usprawnia manewrowość, z kolei tryb „krab” jest przydatny podczas pracy przy silosach.  
ALIMAMIX MOTION wyposażony jest w autorski, innowacyjny i bardzo intuicyjny system zarządzania wozem paszowym, który oparty jest o interfejs do komunikacji z operatorem. Panel sterowniczy posiada różne tryby pracy maszyny, przyporządkowane konkretnej funkcjonalności, w tym tryb serwisowy oraz tryb do pełnego monitorowania parametrów pracy samojezdnego wozu paszowego.
Frez o szerokości 2,10 m pobiera paszę z silosów o wysokości do sześciu metrów, a do sporządzania dawki TMR maszyna wykorzystuje zbiornik o pojemności 16 m³. Za mieszanie i rozdrabnianie paszy odpowiada pojedynczy pionowy ślimak, który posiada czternaście noży o regulowanym kącie wychylenia. Prędkość obrotowa ślimaka jest sterowana w pełni automatycznie w zakresie 0 – 40 obrotów na minutę. Proces sporządzania TMR-u wspomagają dwa kontranoże sterowane hydraulicznie. W górnej części zbiornika znajduje się rura przeciwwysypowa, która zapobiega wyrzucaniu paszy na zewnątrz. Dzięki transporterowi poprzecznemu ze zmiennym kierunkiem obrotów i 35 centymetrowym zakresem wysunięcia w obie strony, pasza zadawana jest na jedną, bądź na dwie strony. Maszyna wyposażona jest w system kamer monitorujących, pozwalający obserwować strukturę paszy i jej zadawanie.
Ponadto ALIMAMIX MOTION wyposażony został w takie udogodnienia jak:
  • Wygodna, przestronna i komfortowo wyposażona kabina operatora,
  • trzy prędkości przemieszczania się, z czego najszybsza – szosowa pozwala osiągnąć prędkość do 40 km/h,
  • dotykowy panel sterowania wraz z joystickiem, zintegrowany z podłokietnikiem, do sterowania wszystkimi funkcjami maszyny, 
  • system wysypów składający się z przedniego, dwukierunkowego transportera taśmowego poprzecznego oraz okna wysypowego,
  • elektroniczny system ważący,
  • dwie osie skrętne pozwalające na uzyskanie średnicy zawracania wynoszącej zaledwie 12,5 m.
Kontynuując projekt, ALIMA-BIS realizuje obecnie produkcję dwuślimakowego wozu samozaładowczego, samojezdnego. Maszyna będzie dostępna na rynku jesienią 2024 roku i pojawi się w ofercie handlowej średzkiego producenta maszyn rolniczych.
 

Współpraca