Biogazownia rolnicza – jej działalność ma same plusy!
05.09.2020 -
Biogazownia rolnicza jest jednym z rodzajów biogazowni, obok biogazowni przy składowisku odpadów i przy oczyszczalni ścieków. Produkcja biogazu przebiega w nich w sposób bardzo zbliżony do procesów, które zachodzą w naturze, jest opłacalna i ekologiczna. Pomimo tego, że na temat jej funkcjonowania krąży wiele mitów, biogazownia rolnicza wydaje się mieć same plusy.
Biogazownia – jak działa?
Aby odczarować nieco złowieszcze teorie na temat uciążliwości i niebezpieczeństwa wynikające z bliskiego sąsiedztwa biogazowni, warto poznać jej budowę. Typowa biogazownia składa się z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika, w którym magazynuje się sfermentowany produkt, zbiornika na biogaz, a także agregatu prądotwórczego lub agregatu koenergecyjnego. Instalacja i komory biogazowni, aby działać poprawnie i być wydajne, muszą być absolutnie szczelne i jeśli ten warunek jest spełniony, nie ma mowy o roznoszeniu się zapachu bardziej intensywnie niż z typowego gospodarstwa rolnego, czy niebezpieczeństwie wydzielania się gazów. Co ciekawe, fermentacja beztlenowa, dzięki której powstaje gaz, przypomina nieco w działaniu układ pokarmowy krowy, jest to więc proces, który można uznać za proces całkowicie naturalny. W wyniku reakcji zachodzących w instalacji, biogazownia musi mierzyć się właściwie tylko z jednym produktem ubocznym, ale i on ma swoje plusy.
Biogazownia produkuje nie tylko gaz
Biogazownia, obok wartościowego biogazu, produkuje także poferment, który jest rozłożoną materią wsadową, ale nie jest w stanie gazowym, a stałym. Produkt ten należy odpowiednio przechowywać, najczęściej przez okres miesiąca lub dwóch (wszystko zależy od składu przefermentowanej materii), aby miała ona czas całkowicie się przefermentować i odgazować. Dzięki tym zabiegom uzyskujemy kolejny produkt, który możemy wykorzystać – a jest nim świetnej jakości nawóz, który ma ogromną zaletę, bo jest w zapachu dużo mniej uciążliwy niż na przykład obornik (a wciąż jest wartościowym surowcem). Dodatkowo jego walory jako nawozu są dużo wyższe, niż obornika i gnojowicy.
Mowa tutaj na przykład o azocie – nawóz jaki może wytworzyć biogazownia rolnicza jest bowiem w dużo łatwiej przyswajalnej dla roślin postaci, czyli amonowej. Taki skład pozwala zmniejszyć koszty związane z użyciem sztucznych nawozów, przy zachowaniu świetnych wyników w uprawie. Nawóz z biogazowni rolniczej ma także jeszcze jedną przewagę nad obornikiem czy gnojowicą – nie zawiera w sobie domieszek na przykład nasion chwastów, co pozwala w pełni korzystać z dobrodziejstwa naturalnego nawozu bez ryzyka. Dodatkowo taki nawóz, ze względu na proces technologiczny, pozbawiony jest szkodliwych i chorobotwórczych mikroorganizmów.
Biogazownia to świetny pomysł dla rolnika
Na tym nie kończy się lista zalet, jakimi może poszczycić sie biogazownia rolnicza. Może ona bowiem rozwiązać problem, z jakim muszą mierzyć się rolnicy, a mianowicie właśnie z obornikiem czy gnojowicą produkowanymi w dużej ilości przez gospodarstwa. Z braku alternatyw często musi być ona roznoszona na polach jako nawóz, natomiast jest to niewyobrażalnie, w porównaniu do biogazowni, uciążliwe, a także mniej efektywne, o czym wspomniane było już wyżej. Problem niepożądanych zapachów w przypadku biogazowni, w których wykorzystuje się materiał z własnego gospodarstwa, dzięki zastosowaniu technologii bezpośredniego dostarczania jest prawie całkowicie wyeliminowany.
Biogazownia jest także w wymierny sposób opłacalna finansowo. Nie trzeba wcale budować swojej biogazownii, można po prostu dostarczać do nich materiał, z którego powstanie biogaz. A produkty z jakich można wytworzyć ten ekologiczny gaz są bardzo różnorodne – może to być nie tylko gnojowica i obornik, ale także serwatka, resztki owoców i warzyw, a także kiszonki. Szacunki mówią nawet o 6 tysiącach złotych rocznie przychodu z jednego hektara upraw, z którego dostarcza się materiał do biogazowni rolniczej.
(05.09.2020 za swiatrolnika.info)