Branża spożywcza apeluje o priorytetowe szczepienia
14.04.2021 -
11 organizacji branży spożywczej skierowało apel do Premiera Jarosława Gowina i Ministra Michała Dworczyka dotyczący jak najszybszego umożliwienia szczepień w zakładach przetwórstwa żywności.
11 organizacji branży spożywczej apeluje o priorytetowe szczepienie pracowników firm przetwórstwa żywności.
- Przemysł żywnościowy zatrudnia ponad 350 tys. osób pracujących w około 17 tys. przedsiębiorstw.
- Duże i średnie zakłady są gotowe na przeprowadzenie szczepień pracowników w miejscu pracy.
- W imieniu niżej podpisanych organizacji reprezentujących szeroko rozumiany sektor przetwórstwa żywności z zadowoleniem przyjmujemy informacje o pracach Rządu mających na celu uruchomienie programu szczepień w zakładach pracy. Jednocześnie wnioskujemy o uwzględnienie pracowników sektora produkcji i przetwórstwa żywności jako grupy priorytetowej w dostępie do szczepień zapobiegających zakażeniom COVID-19 poprzez jak najszybsze umożliwienie szczepień w zakładach przetwórstwa żywności - czytamy w przesłanych apelach do Premiera Jarosława Gowina i Ministra Michała Dworczyka.
- Zwracamy uwagę, iż zapewnienie ciągłości produkcji żywności i jej bezpieczeństwa jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia społecznego (zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego) jak i ekonomicznego (produkcja i przetwórstwo żywności jest jednym z najważniejszych działów gospodarki krajowej, o dużym znaczeniu w międzynarodowej wymianie handlowej, generującym eksport produktów o wartości ponad 30 miliardów euro) - piszą organizacje branżowe.
- Przemysł żywnościowy zatrudnia ponad 350 tys. osób pracujących w około 17 tys. przedsiębiorstw. Zarówno duże zakłady zatrudniające ponad 500 osób jak i zakłady średnie są gotowe na przeprowadzenie szczepień pracowników w miejscu pracy. W celu zapewnienia szczepień w małych i mikro przedsiębiorstwach wskazane byłoby umożliwienie organizacji szczepień przez grupy zakładów - dodają.
- Wnosimy o uwzględnienie zakładów przetwórstwa żywności w programie szczepień oraz o konsultowanie wprowadzanych w tym zakresie rozwiązań z naszymi organizacjami. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji - piszą organizacje.
List podpisali:
- Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
- Andrzej Kuczyński – Federacja Gospodarki Żywnościowej RP
- Agnieszka Maliszewska – Polska Izba Mleka
- Waldemar Broś – Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny
- Marcin Hydzik – Związek Polskich Przetwórców Mleka
- Witold Choiński – Związek „Polskie Mięso”
- Dariusz Goszczyński – Krajowa Rada Drobiarstwa – Izby Gospodarcza
- Michał Gawryszczak – Związek Producentów Cukru w Polsce
- Marek Przeździak – Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO
- Barbara Groele – Krajowa Unia Producentów Soków
- Andrzej Olkowski – Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich
(14.04.2021 za portalspozywczy.pl)