Butelki po mleku nie są objęte systemem kaucyjnym, ale wymagają selektywnej zbiórki

- Mimo że butelki po napojach mlecznych nie są objęte systemem kaucyjnym, ich producenci nadal muszą realizować obowiązki wynikające z rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i przepisów o gospodarce odpadami, w tym zbiórki selektywnej, recyklingu i sprawozdawczości – mówi Anna Urbańska, koordynatorka kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

System kaucyjny nie obejmuje opakowań po mleku
– System kaucyjny, który zacznie obowiązywać w Polsce od października 2025 roku, nie obejmie napojów mlecznych w plastikowych butelkach. Decyzja ta została podjęta przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska po konsultacjach z przedstawicielami branży mleczarskiej, handlu oraz sektora recyklingu, którzy wskazywali na istotne problemy sanitarno-higieniczne związane z przechowywaniem i odbiorem tego typu opakowań – tłumaczy Anna Urbańska

Dodaje, że konsumenci nie będą zobowiązani do uiszczania kaucji za tego rodzaju produkty, jednak nadal powinni dbać o ich właściwą segregację. 


Czym jest system kaucyjny i kiedy startuje
System kaucyjny to mechanizm służący promowaniu recyklingu oraz ponownego wykorzystania opakowań po napojach. Od 1 października 2025 r. w sklepach zacznie obowiązywać pobieranie kaucji za określone opakowania – użytkownicy będą mogli odzyskać środki zwracając je w sklepach lub specjalnych automatów. W praktyce oznacza to, że kupując napój objęty systemem, zapłacimy dodatkową kwotę, a po oddaniu czystego opakowania – bez potrzeby paragonu – otrzymamy tę samą kwotę z powrotem.

W system włączone zostaną trzy typy opakowań: butelki PET jednorazowego użytku do 3 l, puszki metalowe do 1 l (za które płaci się 0,50 zł kaucji) oraz butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l (za które kaucja wynosi 1 zł). Opakowania te będą wyraźnie oznaczone specjalnym logotypem i informacją o wysokości kaucji – tylko za opakowania z oznakowaniem będzie można odzyskać kaucję.

 

Współpraca