Chr. Hansen prezentuje wyniki badań szczepu BB-12

05.10.2015 -

Najnowsze, zakrojone na rzadko spotykaną skalę badania kliniczne dotyczące szczepów probiotycznych pokazują, że szczep BB-12 może być częścią rozwiązania problemów układu pokarmowego poprzez poprawę funkcjonowania jelit.



Badanie – niedawno opublikowane w British Journal of Nutrition – zainicjowane w 2011 roku przez firmę Chr. Hansen objęło ponad 1200 osób z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Osoby poddane badaniu były zdrowe, ale doświadczały niskiej częstotliwości defekacji i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Badanie jest źródłem największego, kiedykolwiek opublikowanego zbioru danych pochodzących z randomizowanego, placebo kontrolowanego badania dotyczącego wpływu probiotyków na funkcjonowanie jelit.

Wyniki badania pokazują, że szanse na regularne wypróżnienia były znacznie wyższe w grupie stosującej przez 4 tygodnie szczep probiotyczny BB-12, niż w grupie placebo. Badanie to potwierdza rezultaty poprzednich prac i pokazuje istotny klinicznie wpływ szczepu probiotycznego na prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit.

Mikkel Jungersen, ekspert naukowy działu Human Health & Nutrition, Chr. Hansen mówi: „Po raz kolejny potwierdzono, że szczep probiotyczny BB-12® może przynosić znaczące korzyści układowi pokarmowemu osób doświadczających problemów trawiennych. To, co jest naprawdę wyjątkowe w tym badaniu, to jego skala. Przebadano ponad 1200 osób w różnym wieku, od 18 do 70 lat. W rezultacie otrzymaliśmy największy dostępny zbiór danych na temat wpływu probiotyków na funkcjonowanie jelit”. 

Szczep probiotyczny BB-12 pochodzi z kolekcji kultur firmy Chr. Hansen i jest stosowany od 1985 roku jako składnik żywności i suplementów diety. W ciągu ostatnich 30 lat ponad 170 badań klinicznych potwierdziło, że ma on korzystny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego i pokarmowego. Każdego dnia jest on spożywany przez setki milionów ludzi na świecie.

Miliony ludzi na świecie skarżą się na różne dolegliwości układu pokarmowego. Ocenia się, że 12% populacji cierpi z powodu zaparć. W niektórych rejonach świata nawet 23% mieszkańców dotyka problem jelita drażliwego. W jednym z szeroko cytowanych badań stwierdzono, że prawidłowym funkcjonowaniem jelit cieszy się mniej niż połowa populacji.

(05.10.2015 za portalspozywczy.pl)


Współpraca