Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów
13.04.2021 -
Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów, a rekrutować nowych pracowników planuje jedynie 9% pracodawców. Najwięcej zwolnień będzie w handlu, przemyśle i sektorze publicznym - wynika z opublikowanego we wtorek "Barometru Polskiego Rynku Pracy".
Z badania firmy Personnel Service wynika, że nowe oferty pracy pojawiają się w sektorach takich, jak IT, branża budowlana, nieruchomości, logistyka i transport. "Barometr Rynku Pracy" wskazał również, że niemal połowa firm spodziewa się, iż sytuacja gospodarcza w 2021 roku będzie gorsza, niż rok wcześniej.
W raporcie czytamy, iż plany redukcji etatów deklarowane przez co czwartą firmę to rekordowy wynik - aż o 11 pp. wyższy, niż w poprzedniej edycji badania, kiedy zwalniać pracowników chciało 13% przedsiębiorców.
Najwięcej deklaracji o zwolnieniach złożyły największe i średnie firmy (po 29%), natomiast najrzadziej - małe (22%). Wyróżnia się tutaj sektor handlu, w którym konieczność redukcji etatów zgłosiło 29% pracodawców. W przypadku sektora publicznego i przemysłu deklarację taką złożyło po 23% firm, w usługach natomiast - 22%
Z badania wynika, że handel nie tylko planuje zwolnienia pracowników, ale też ogranicza nowe rekrutacje. Jedynie 2% firm z tego sektora planuje zwiększyć poziom zatrudnienia. Co dziesiąty przedsiębiorca będzie poszukiwał nowych pracowników w branży usługowej. W przemyśle nowe rekrutacje planuje 16% firm, w sektorze publicznym natomiast - 15%
Według firmy Personnel Service 44% pracowników pod wpływem doświadczeń ostatniego roku planuje w 2021 r. zdobywać nowe kompetencje. Co czwarty ankietowany pracownik nie wyklucza zdobywania nowych umiejętności w przyszłości.
W raporcie stwierdzono, że najchętniej po nowe kwalifikacje sięga najmłodsza grupa respondentów w wieku od 18 do 24 lat. Odsetek osób nabywających nowe umiejętności w tej grupie wynosi 60% W grupie starszej, od 25 do 34 lat decyzję taką deklaruje 57% badanych. W starszych grupach - jak czytamy - entuzjazm do zdobywania nowych kompetencji jest mniejszy. Nowe umiejętności planuje zdobywać co trzecia osoba w wieku od 45 do 54 lat i 29% ankietowanych powyżej 55 r. ż.
(13.04.2021 za portalspozywczy.pl/PAP)