Czy rolnikom opłaca się założyć spółdzielnia energetyczną
19.03.2021 -
- W Polsce nadal mamy problem ze spółdzielniami rolnymi. Rolnicy niechętnie się w nie zrzeszają, a w przypadku spółdzielni biogazowych jest to wskazane. W Niemczech rolnicy dostrzegli potencjał w OZE i chętnie zawiązują takie spółdzielnie - mówiła podczas naszego webinarium prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń z UAM w Poznaniu.
Polska do 2020 r. miała mieć 15% energii ze źródeł OZE. Na ten wynik powinna się składać m. in. Energia wytwarzana przez turbiny wiatrowe, biogazownie czy farmy fotowoltaiczne. Obecnie największy potencjał jest w farmach fotowoltaicznych oraz w biogazowniach. Inwestycja w biogazownie to spory wydatek i nie każdy rolnik jest w stanie sam go udźwignąć, dlatego lepsza jest spółdzielnia energetyczna.
Spółdzielnia energetyczna a spółdzielnia rolnicza – jakie są różnice?
Spółdzielnia energetyczna wytwarza energie energetyczną, biogaz lub ciepło w instalacjach. Może to robić na rzecz sieci energetycznej, lokalnej społeczności, czy też wytwarzać na potrzeby własne.
Niemcy przodują w spółdzielczości od lat i mają w tym bogatą tradycję. Przede wszystkim widzą w takiej spółdzielni zysk ekonomiczny. Tamtejsze prawo jest bardzo przyjazne dla obywateli., którzy chcą założyć spółdzielnię. W Niemczech potrzebne są 3 osoby by ją założyć. W Polsce z reguły to jest 10 osób, w niektórych spółdzielniach jest to 5 osób (jeżeli tworzą grupę producencką).
U naszych zachodnich sąsiadów zebrania walne i załatwianie wielu formalności może się odbywać online. To także spore ułatwienie. Innym ciekawym zagadnieniem jest to, że rolnik może być tylko właścicielem gruntu lub działki, a do spółdzielni można zaprosić inwestora, który finansuje budowę biogazownię.
Niemieckie prawo dot. Spółdzielni energetycznej obowiązuje od 2006 roku i są w nim regularnie wprowadzane zmiany. W Polsce tak naprawdę dopiero od 3 lat mamy przepisy, które wspierają i porządkują zagadnienia związane z wytwarzaniem biogazu. U naszych zachodnich sąsiadów ważne są także kwestie podatkowe, które są bardzo proste, przejrzyste i przyjazne dla spółdzielców.
Produkcja biogazu w Polsce
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producent rolny jako wytwórca biogazu rolniczego w mikroinstalacji w Polsce może sprzedać:
< >Energię elektryczną lub ciepło wytworzone z biogazu rolniczego w mikroinstalacji,Biogaz rolniczy wytworzony w mikroinstalacji biogazu rolniczego,OSM Łowicz nabrał doświadczenia w nowej sytuacjiRosną kategorie: mleko UHT, mleko w proszku i serwatkamleka z regionu na marcową obniżkę cen skupu surowca. Protestujący rolnicy po raz kolejny domagali się cofnięcia krzywdzącej i nieuzasadnionej ich zdaniem decyzji w sprawie stawek, lub ustąpienia obecnego zarządu OSM.
Na transparentach rozwieszonych przez rolników widniały hasła: "OSM Koło Czas na zmiany", "Rada Nadzorcza OSM Koło - Sanatorium miłości", "Prezesie, OSM Koło nie jest Twoją własnością. Szanuj dostawców!".
Spółdzielnia od marca br. obniżyła ceny w skupie o średnio 5 gr. na litrze mleka. Zarząd tłumaczył decyzję trudną sytuacją na rynku i spadkiem cen masła. Decyzja ta stała się powodem do rolniczego protestu już w pierwszym tygodniu marca. Dzisiejsza blokada to kolejne wystąpienie niezadowolonych dostawców.
5 marca br. prezes OSM Koło Czesław Cieślak na łamach portalu regionalnej telewizji TVP3 wyjaśniał, że w styczniu i w lutym spółdzielnia płaciła za mleko ok. 1,47 zł/l, ale okazało się, że środki uzyskiwane ze sprzedaży gotowych produktów nie pokrywają kosztów produkcji.
Rolnicy z kolei wciąż argumentują, że branża mleczarska w kraju miewa się dobrze, a inne spółdzielnie w regionie płacą swoim dostawcom nawet 15-20 gr. więcej. Zła kondycja finansowa OSM Koło to w ich opinii wyłącznie wina kierownictwa i złego zarządzania mleczarnią.
Dostawcy skarżą się, że zarząd obciąża ich kosztami własnych nietrafionych decyzji i inwestycji. Tymczasem obniżka stawek pozbawia ich produkcję opłacalności. Obniżka dotyczy około 3 tys. gospodarstw dostarczających biały surowiec do mleczarni. Póki co sytuacja jest patowa i szans na rozwiązanie sporu nie widać.
(18.03.2021 za farmer.pl)