Jest laboratorium do badania produktów mlecznych sprzedawanych do Chin

12.01.2021 -

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy, w odpowiedzi na pismo Polskiej Izby Mleka, poinformował, że ma możliwość badania prób produktów mlecznych chłodzonych i mrożonych, oraz trwałych typu mleko UHT czy mleko w proszku oraz ich opakowań.

O problemie portalspożywczy.pl informował 5. stycznia, gdy okazało się, że strona chińska żąda wyników testów wykonanych na opakowaniach na obecność kwasu nukleinowego COVID-19 na próbkach eksportowanej żywności mrożonej i chłodzonej produktów, a w Polsce nie ma ani jednego autoryzowanego laboratorium. Polska Izba Mleka prosiła ministerstwo zdrowia o jego wyznaczenie.

W dniu 18.12.2020 r. Polska Izba Mleka otrzymała informację, że obecnie strona chińska żąda wyników testów wykonanych na opakowaniach na obecność kwasu nukleinowego COVID-19 na próbkach eksportowanej żywności mrożonej i chłodzonej produktów, przed ich wysłaniem do Chin nie podając wymaganej metodologii.

Państwowy Instytut Weterynaryjny w piśmie do Polskiej Izby Mleka skierowanego do Agnieszki Maliszewskiej, dyrektor biura PIM, informuje, że ze względu na brak jakichkolwiek oficjalnych wytycznych dot. pobierania materiału badawczego w kierunku obecności SARS-CoV-2 proponuje postępować zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 15216-2.

Instytut dodaje, że czas oczekiwania na wyniki badań to 2-3 dni robocze, jednak w przypadku dużej liczny przesłanych próbek, wynikających również z innych zleceń, może on ulec wydłużeniu. Instytut wykaże pełną gotowość diagnostyczną w pierwszym tygodniu lutego br. ze względu na konieczność przeprowadzenia walidacji metody dla nowych matryc.

(12.01.2020 za izbamleka.pl)


Współpraca