Kwietniowa sprzedaż detaliczna słabsza przez efekt bazy

23.05.2018 -
Mocne spadki dynamiki sprzedaży detalicznej w kwietniu w kategorii m.in. „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” świadczą o negatywnym efekcie wysokiej zeszłorocznej bazy odniesienia związanej z zakupami wielkanocnymi w kwietniu, a w tym roku w marcu – uważa analityk Pekao SA Piotr Piękoś.
GUS podał w środę, że sprzedaż detaliczna w kwietniu w skali rok do roku (rdr) wzrosła o 4,6% po wzroście o 9,2% w marcu, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,3%. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 4,0% rdr po wzroście o 8,8% rdr w marcu.
Według analityka Pekao SA Piotra Piękosia „mocne spadki dynamik w kategoriach żywność, napoje i wyroby tytoniowe oraz pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach świadczą o wyraźnym negatywnym efekcie wysokiej zeszłorocznej bazy odniesienia (punktu odniesienia) związanej z zakupami wielkanocnymi, które rok temu przypadły na kwiecień, zaś w tym roku na końcówkę marca”.
Jego zdaniem kwietniowe dane odzwierciedlają również prawdopodobnie „wygasanie widocznego w marcu pozytywnego efektu przezornościowego (intensywniejsze zakupy) związanego z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele”.
Dodał, że dynamiki sprzedaży samochodów oraz kategorii „meble, RTV i AGD” powróciły do wyższych poziomów po niskich odczytach marcowych zaniżonych wysoką bazą odniesienia.
„Spodziewamy się, że po wyjątkowo niskim odczycie za kwiecień dynamika sprzedaży detalicznej powróci w kolejnych miesiącach do wyższych poziomów i w całym roku pozostanie na względnie wysokim poziomie, aczkolwiek niższym niż w roku poprzednim” – czytamy w komentarzu. Jak zaznaczył Piękoś, utrzymująca się mocna dynamika funduszu płac pozostaje kluczowym czynnikiem wsparcia dla sprzedaży.
W jego opinii środowe dane nie mają większego wpływu na obecny konsensus w Radzie Polityki Pieniężnej wskazujący na dłuższą stabilizację kosztu pieniądza.
(23.05.2018 za PAP)