Megafuzja mleczarska. To będzie "największa spółdzielnia mleczarska w Europie"

Grupa DMK, czyli Deutsche Milchkontor i Arla Foods chcą połączyć się do końca roku. Obie firmy ogłosiły, że w ten sposób staną się największą spółdzielnią mleczarską w Europie. Szacowany roczny obrót to około 19 miliardów euro. W połączonej formie będzie pracować prawie 29 000 osób.

Fuzja DMK Group i Arla Foods
Nowy podmiot będzie nosił nazwę Arla i będzie miał siedzibę w Viby J w Danii. Dyrektor generalny DMK, Ingo Müller, będzie kierował zespołem zarządzającym Arla jako wiceprezes ds. integracji po fuzji.

Proponowana umowa jest najnowszą transakcją ogłoszoną między dwiema dużymi grupami mleczarskimi w Europie.
Przypomnijmy, w grudniu holenderska spółdzielnia mleczarska FrieslandCampina przedstawiła plany połączenia się z belgijskim odpowiednikiem Milcobel.
Jan Toft Nørgaard, przewodniczący Arla, nazwał fuzję "wygraną dla obu spółdzielni".
"Siła zarówno Arla, jak i DMK Group leży w naszym wspólnym zaangażowaniu w jakość i innowacyjność, a ja widzę DMK Group jako idealnego partnera w kształtowaniu nowej i wzmocnionej Arli, gotowej do przewodzenia w przemyśle mleczarskim" - dodał.
Ingo Müller powiedział, że fuzja otworzy nowe rynki. "Dzięki globalnemu zasięgowi Arla możemy uzyskać dostęp do konsumentów i klientów poza naszym obecnym zasięgiem geograficznym, a także wzmocnić odporność naszej firmy. Nasze uzupełniające się mocne strony, zarówno w biznesie, jak i w myśleniu, pozwolą nam na kontynuowanie postępu w technologii i innowacjach mleczarskich, zapewniając jednocześnie silny dom dla rolników" - powiedział.
Obie spółdzielnie współpracowały w przeszłości, w tym przy wspólnym przedsięwzięciu ArNoCo, aby przetworzyć serwatkę z produkcji sera DMK w koncentrat białka serwatkowego i laktozę dla globalnego biznesu składników Arla.


Arla i DMK - o firmach
W 2024 roku przychody Arli osiągnęły 13,8 mld euro (14,39 mld USD), co stanowi wzrost w porównaniu z 13,7 mld euro wygenerowanych rok wcześniej. Grupa produkuje około 13,7 mld kilogramów mleka rocznie i jest własnością ponad 7600 rolników. Posiada marki:

  • Arla,
  • Lurpak,
  • Puck
  • i Castello. 
DMK zatrudnia około 6800 pracowników w ponad 20 lokalizacjach, głównie w Niemczech i Holandii. W 2024 roku DMK wygenerował przychody w wysokości 5,1 mld euro, w porównaniu z 5,5 mld euro rok wcześniej. Jej marki obejmują:
  • Milram,
  • Oldenburger,
  • Uniekaas,
  • Alete Bewusst
  • i Humana.

Współpraca